Bolesławiec bez niebieskich kropek

Wyroby porcelanowe, porcelitowe i kamionkowe codziennego użytku, pochodzące z drugiej połowy XX wieku
Posty: 28131
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Bolesławiec bez niebieskich kropek

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 20 lut 2023, 18:04

W wielu aspektach jestem życiowym dziwakiem i odbiegam od standardów, ale w tym jednym przypadku zdecydowanie dałam się omotać. I po prostu uwielbiam ceramikę bolesławiecką!
Jestem beznadziejnie uzależniona od tych kobaltowych kropek, umieszczonych na solidnych, grubych naczyniach z wypalonej kamionki.
Kubków, talerzy i filiżanek używam na co dzień, bo chociaż nie posiadam ich zbyt wiele, a na dodatek ich ceny po prostu mnie przerażają, uznałam jednak, że wyroby z Bolesławca to jak najbardziej przedmioty użytkowe i tak powinny być traktowane.

A tymczasem nie tak dawno odkryłam w swoich zbiorach stary dzbanek z lat 70. lub 80. XX wieku, należący niegdyś do moich Rodziców.
Jego wygląd i grubość ścianek wydały mi się podejrzanie znajome, więc zdjęłam go z półki pod sufitem, wyciągnęłam ususzone resztki bukietu, który Mama dostała z ćwierć wieku temu na Dzień Nauczyciela i obejrzałam sobie podstawę dzbanka.

Była na niej sygnatura, a jakże!
Okazało się, że nie myliłam się, dzbanek powstał w manufakturze w Bolesławcu w czasach, gdy niebieskie stemple w formie kółek i kropek nie były jeszcze tak powszechne i tak bardzo modne.
Załączniki
Bolesławiec bez kropek (2).jpg
Bolesławiec bez kropek (2).jpg (87.79 KiB) Przejrzano 557 razy
Bolesławiec bez kropek (1).jpg
Bolesławiec bez kropek (1).jpg (37.59 KiB) Przejrzano 557 razy
Bolesławiec bez kropek (3).jpg
Bolesławiec bez kropek (3).jpg (60.31 KiB) Przejrzano 557 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28131
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Bolesławiec bez niebieskich kropek

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 10 kwie 2023, 13:11

Miska na "kultową" sałatkę jarzynową z czasów PRL, pochodząca z lat 80. XX wieku.
Używana nadal.

Na podstawie zauważyć można charakterystyczną sygnaturę.
Załączniki
Bolesławiec bez kropek (1).jpg
Bolesławiec bez kropek (1).jpg (54.32 KiB) Przejrzano 460 razy
Bolesławiec bez kropek (2).jpg
Bolesławiec bez kropek (2).jpg (46.91 KiB) Przejrzano 460 razy
Bolesławiec bez kropek (3).jpg
Bolesławiec bez kropek (3).jpg (34.75 KiB) Przejrzano 460 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Porcelana, porcelit i kamionka z okresu PRL”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość