Mirostowice - serwis kawowy "Agat"

Wyroby porcelanowe, porcelitowe i kamionkowe codziennego użytku, pochodzące z drugiej połowy XX wieku
Posty: 28135
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Mirostowice - serwis kawowy "Agat"

Postautor: Karolina Kot » środa 22 lut 2023, 22:24

Ten ciekawy i doskonale zachowany (tylko troszkę zakurzony) garnitur do kawy powstał w Mirostowickich Zakładach Ceramicznych w Mirostowicach Dolnych.
Nosi nazwę "Agat" i był bardzo popularny w latach 70. i 80. XX wieku (do produkcji wszedł w roku 1976).
Autorem projektu serwisu, wykonanego ze szkliwionego porcelitu zaciekowego, był zmarły w 2010 roku Adam Sadulski.

Serwis zakupiła moja Mama, będąc na studiach w Krakowie, więc musi to być jeden ze starszych kompletów, z końca lat 70. XX wieku.
Otrzymałam go w prezencie kilka lat temu. Chyba nigdy go nie użyłam, ale obiecuję, że się to zmieni.
W skład garnituru wchodzi sześć filiżanek ze spodkami, mlecznik, cukiernica i dzbanek na kawę, czyli imbryk.
Na odwrocie każdego z naczyń widnieje charakterystyczna sygnatura zakładu, którą warto zapamiętać.
Załączniki
Mirostowice Agat (1).jpg
Mirostowice Agat (1).jpg (56.41 KiB) Przejrzano 637 razy
Mirostowice Agat (2).jpg
Mirostowice Agat (2).jpg (51.25 KiB) Przejrzano 637 razy
Mirostowice Agat (3).jpg
Mirostowice Agat (3).jpg (62.68 KiB) Przejrzano 637 razy
Mirostowice Agat (4).jpg
Mirostowice Agat (4).jpg (51.49 KiB) Przejrzano 637 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Porcelana, porcelit i kamionka z okresu PRL”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

 

 

cron