Lewin Kłodzki - Izba Pamięci Violetty Villas

Posty: 28199
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Lewin Kłodzki - Izba Pamięci Violetty Villas

Postautor: Karolina Kot » wtorek 20 cze 2023, 17:21

W Lewinie Kłodzkim, przy ulicy Fryderyka Chopina 2, na parterze Centrum Społeczno-Kulturalno-Edukacyjnego, znajduje się Izba Pamięci Violetty Villas.
Została ona uroczyście otwarta pod koniec sierpnia 2021 roku.
Można tu obejrzeć cała masę zdjęć, mnóstwo eksponatów związanych z artystka, a nawet replikę słynnej sukni od Diora.
Syn Violetty, pan Krzysztof Gospodarek, żąda jednak zlikwidowania tego niewielkiego muzeum i grozi sądem organizatorom.

Kim była Violetta Villas?
Violetta Villas była jedną z największych polskich artystek wokalnych. Urodziła się 10 czerwca 1938 roku, a zmarła 5 grudnia 2011 roku w Lewinie Kłodzkim.

Dokładniej, to urodziła się jako Czesława Cieślak 10 czerwca 1938 roku w Liège w Belgii, gdzie spędziła dzieciństwo. W 1948 r. wraz z rodzicami, którzy zamieszkali w Lewinie Kłodzkim, przeniosła się do Polski i rozpoczęła edukację muzyczną, którą kontynuowała we Wrocławiu i Szczecinie. W 1959 roku rozpoczęła naukę śpiewu pod kierunkiem Eugenii Falkowskiej w Warszawie.

Villas wykonywała muzykę rozrywkową, kolędy, pieśni religijne, a także kompozycje klasyczne, arie operowe i operetki. Nagrywała również covery popularnych piosenek amerykańskich i francuskich. Do jej największych przebojów należą m.in. „Do ciebie, mamo”, „Nie ma miłości bez zazdrości”, „Przyjdzie na to czas”, „Szczęście” i „Oczi cziornyje”. Jej głos obejmujący aż cztery oktawy to sopran koloraturowy. Prócz śpiewu, uczyła się także gry na fortepianie, puzonie i skrzypcach.

Zakres głosu i możliwości Villas otwierały jej drogę do kariery śpiewaczki operowej, którą ostatecznie odrzuciła na rzecz występów estradowych i nagrań radiowych z zespołami Bogusława Klimczuka i Edwarda Czernego.

Kiedy jej piosenka „Dla ciebie, miły” wygrała konkurs Expressu Wieczornego, Villas zapewniła sobie miejsce na festiwalu muzycznym w Sopocie w 1961 roku. Zresztą wzięła w nim udział także rok później. Villas śpiewała na międzynarodowych koncertach w Szwajcarii i Niemczech. W 1965 roku zdobyła Grand Prix na III Międzynarodowym Festiwalu „Festival International des Varietes et Music-Halls” w Rennes we Francji. Koncertowała w Związku Radzieckim, Czechosłowacji, Bułgarii i Rumunii.

W 1966 roku została osobiście poproszona przez dyrektora paryskiej sali Olympia, Brunona Coquatrixa, o przyjęcie jej do grupy artystów występujących w polskim programie rozrywkowym – Grand Music-Hall de Varsovie. Tam odkrył ją Frederick Apcar, producent i twórca programów rozrywkowych, i zaprosił do Las Vegas. Pozostała tam przez trzy sezony (1966-1969), śpiewając u boku takich gwiazd jak Frank Sinatra i Charles Aznavour. Villas była gwiazdą Casino de Paris, gdzie wykorzystywała swój piękny głos do śpiewania piosenek, arii operowych i operetkowych w dziewięciu językach.

Wykonała m.in. standard „Strangers in the Night”. Jej interpretacja tej piosenki – gdzieś pomiędzy klasycznym nastrojem, a erotycznie zabarwionym wykonaniem w stylu Marilyn Monroe – doskonale charakteryzowała jej manierę wokalną.

Śpiewanie i występy na scenie ułatwiły jej angaż w przemyśle filmowym. W USA towarzyszyła na ekranie Glennowi Fordowi, Lee Marvinowi i Bobowi Hope’owi. Występowała w recitalach telewizyjnych, w Teatrze Syrena w Warszawie oraz na wielu scenach w kraju i za granicą – m.in. w polskich organizacjach kulturalnych w Australii i USA. Villas bywała też obsadzana w epizodycznych rolach w programach telewizyjnych w Polsce, takich jak Klub profesora Tutki, Andrzeja Kondratiuka czy Dzięcioł, Jerzego Gruzy. Kiedy Andrzej Wajda zaproponował jej rolę Lucy Zucker w Ziemi obiecanej (1974), odmówiła wyjazdu na plan filmowy, ponieważ podobno drogę przebiegł jej czarny kot.

Artystka słynęła z wyjątkowego wizerunku scenicznego: stworzyła tożsamość wizualną hollywoodzkiej gwiazdy lat 60. i pozostała jej wierna. Na scenie nosiła efektowne suknie balowe, nie sposób było też nie zauważyć długich, lejących się blond włosów, które stały się jej znakiem rozpoznawczym. W wywiadach podkreślała, jak intensywnie o nie dba. W programie Mariusza Szczygły w 1996 roku położyła kres plotkom o noszeniu peruki i zdradziła przepis na maseczkę do włosów z oleju i żółtka, którą rzekomo stosowała, by zachować ich bajeczny wygląd.

W kolejnych dekadach piosenkarka była rozpoznawalna głównie w Polsce. Zwieńczenie jej kariery datuje się na lata 90. Ale nawet jeśli weźmiemy pod uwagę występy w warszawskim Teatrze Roma czy nagranie płyty „Tata 2” z zespołem Kult, to wydaje się jasne, że już wtedy Villas stała się przede wszystkim symbolem pewnej epoki w polskim show-biznesie. Jej ostatnim przebojem była piosenka, którą wykonała w duecie z Kazikiem – „Kochaj mnie, a będę twoją”.


Źródło: Izba Pamięci Violetty Villas

Izba Pamięci jest udostępniana turystom od poniedziałku do soboty, w godzinach 10:00 - 16:00.
Załączniki
Izba Pamięci (1).jpg
Izba Pamięci (1).jpg (66.17 KiB) Przejrzano 585 razy
Izba Pamięci (2).jpg
Izba Pamięci (2).jpg (51.21 KiB) Przejrzano 585 razy
Izba Pamięci (4).jpg
Izba Pamięci (4).jpg (66.23 KiB) Przejrzano 585 razy
Izba Pamięci (6).jpg
Izba Pamięci (6).jpg (45.69 KiB) Przejrzano 585 razy
Izba Pamięci (5).jpg
Izba Pamięci (5).jpg (37.91 KiB) Przejrzano 585 razy
Izba Pamięci (8).jpg
Izba Pamięci (8).jpg (56.56 KiB) Przejrzano 585 razy
Izba Pamięci (7).jpg
Izba Pamięci (7).jpg (51.28 KiB) Przejrzano 585 razy
Izba Pamięci (11).jpg
Izba Pamięci (11).jpg (43.3 KiB) Przejrzano 585 razy
Izba Pamięci (10).jpg
Izba Pamięci (10).jpg (88.91 KiB) Przejrzano 585 razy
Izba Pamięci (9).jpg
Izba Pamięci (9).jpg (74.8 KiB) Przejrzano 585 razy
Izba Pamięci (13).jpg
Izba Pamięci (13).jpg (62.36 KiB) Przejrzano 585 razy
Izba Pamięci (12).jpg
Izba Pamięci (12).jpg (53.09 KiB) Przejrzano 585 razy
Izba Pamięci (14).jpg
Izba Pamięci (14).jpg (56.3 KiB) Przejrzano 585 razy
Izba Pamięci (15).jpg
Izba Pamięci (15).jpg (53.68 KiB) Przejrzano 585 razy
Izba Pamięci (16).jpg
Izba Pamięci (16).jpg (49.28 KiB) Przejrzano 585 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28199
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Lewin Kłodzki - Izba Pamięci Violetty Villas

Postautor: Karolina Kot » wtorek 20 cze 2023, 17:22

Lewin Kłodzki może się poszczycić od niedawna jeszcze jedną pamiątką po artystce.

W dniu 10 czerwca 2023 roku, w 85-lecie urodzin Violetty Villas, na skwerze przy ulicy Obrońców Warszawy została odsłonięta rzeźba diwy.

Autorami samej odlanej w brązie rzeźby są Brygida Bijata i Piotr Makała, którzy nad projektem pracowali ponad dwa lata, a sama praca nad jej stworzeniem zajęła im trzy miesiące.
Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Obywatelskie „Kulturalny Zakątek” w Lewinie Kłodzkim, partnerem Fundacja PZU, a sponsorami m.in. Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze „Victoria” S.A., Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” i Nadleśnictwo Zdroje. W wydarzeniu wzięła udział wójt Lewina Kłodzkiego Joanna Klimek-Szymanowicz, rodzina artystki, przyjaciele i fani Violetty Villas z całego świata oraz mieszkańcy regionu.

klodzko.naszemiasto.pl

Pomnik, podobnie jak Izba Pamięci, nie przypadły do gustu Krzysztofowi Gospodarkowi.

W 85. urodziny Violetty Villas, czyli 10 czerwca, w Lewinie Kłodzkim stanął pomnik artystki. – To był najwspanialszy głos w historii polskiej muzyki rozrywkowej – powiedziała Justyna Szełęga ze Stowarzyszenia Obywatelskiego „Kulturalny Zakątek” w Lewinie Kłodzkim, które było inicjatorem uczczenia tej bez wątpienia najbarwniejszej postaci w historii gminy.

Violetta Villas, a właściwie Czesława Gospodarek z domu Cieślak, zmarła w Lewinie Kłodzkim w 2011 roku, gdzie wróciła po latach po wspaniałej karierze artystycznej i mniej szczęśliwym, acz burzliwym życiu osobistym. – Żadna droga artystyczna nie jest łatwa – tłumaczył ks. Jarosław Nitkiewicz, proboszcz miejscowej parafii. Dodał jednak, powołując się na słowa poety Rainera Marii Rilkego (1875-1926), „Artysta jest jak wieczność, co przenika w głąb dni”…

I słusznie odczytują to przesłanie społecznicy z Lewina Kłodzkiego, przyjaciele artystki i po prostu wielbiciele jej nieprzeciętnego talentu. Na końcu zostaje to, co naprawdę się liczy: „artysta jest jak wieczność"! Hańbą byłoby, gdyby pamięć o kimś takim zaginęła. Na szczęście w Lewinie i okolicach nie brak takich, którzy o tym wiedzą. Nie raz już pisaliśmy o fascynującej izbie pamięci poświęconej artystce, która jest w tamtejszym ośrodku kultury. (...)

Skąd zatem zapowiadany w tytule wątek „skandalu”? Pisaliśmy już, że prawdziwy krzyż pański mają w Lewinie Kłodzkim z Krzysztofem Gospodarkiem… Syn Violetty Villas poskarżył się na przykład „Faktowi”, że… nie podoba mu się pomnik matki. Na uroczystość jego odsłonięcia został jednak zaproszony. Nie przyjechał.
Jak się skończą procesy wytoczone gminie przez pana Gospodarka, któremu nie podoba się ani wystawa, ani festiwal poświęcony artystce? Czas pokaże.

Źródło: doba.pl
Załączniki
Pomnik Violetty Villas (1).jpg
Pomnik Violetty Villas (1).jpg (120.68 KiB) Przejrzano 584 razy
Pomnik Violetty Villas (2).jpg
Pomnik Violetty Villas (2).jpg (110.94 KiB) Przejrzano 584 razy
Pomnik Violetty Villas (4).jpg
Pomnik Violetty Villas (4).jpg (101.97 KiB) Przejrzano 584 razy
Pomnik Violetty Villas (3).jpg
Pomnik Violetty Villas (3).jpg (135.86 KiB) Przejrzano 584 razy
Pomnik Violetty Villas (6).jpg
Pomnik Violetty Villas (6).jpg (97.25 KiB) Przejrzano 584 razy
Pomnik Violetty Villas (5).jpg
Pomnik Violetty Villas (5).jpg (87.55 KiB) Przejrzano 584 razy
Pomnik Violetty Villas (7).jpg
Pomnik Violetty Villas (7).jpg (81.06 KiB) Przejrzano 584 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość