Ciepłowody - kamień z rytem krzyża

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Ciepłowody - kamień z rytem krzyża

Postautor: Karolina Kot » czwartek 18 sty 2024, 00:18

Na ten zabytek trafiłam dzięki monografii wsi Ciepłowody, napisanej przez świetnego regionalistę, pana Kamila Pawłowskiego.
Książkę, wydaną w roku 2014, udało mi się załatwić po znajomości, za co bardzo dziękuję. ;)

Okazuje się, że na cmentarzu parafialnym, znajdującym się za kościołem Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej w Ciepłowodach (Tepliwoda), na terenie lapidarium utworzonego pod południowo - zachodnim murem, w dalszej części nekropolii, znajduje się bardzo interesująca, kamienna płyta z rytem krzyża oraz... obcęgami.
Nic dziwnego, że zabytek ten w pierwszej chwili kojarzy się z tzw. krzyżami pokutnymi.
Najprawdopodobniej jest to jednak stary nagrobek.

Płyta została wykonana z granitu i ma rozmiary: szer. 80 cm, wys. 135 cm. Jej krawędzie są wykończone prowizorycznie, dolna zaś krawędź (być może w wyniku uszkodzenia) zakończono łukowo. Na licu płyty wyryto krzyż jakby na tle prostokąta, u dołu krzyża przedstawiono zaś obcęgi. Takie przedstawienie zmyliło odkrywcę płyty, pastora z Ciepłowód L.O.J. Krebsa, który prowadząc prace przy miejscowej plebanii natrafił na zabytek, wpuszczony w krawędź chodnika. Pastor pismem z dnia 27 kwietnia 1926 roku zwrócił się do Konsystorza Ewangelickiego we Wrocławiu, z prośbą o pomoc w ustaleniu charakteru i wieku znaleziska twierdząc, iż może być to krzyż pokutny. O pomoc w tej sprawie poproszono znawcę tematu Maxa Hellmicha, który wykluczył, iż może to być zabytek średniowiecznego prawa wskazując, iż przedmiotowa płyta została wykonana jako nagrobek. Na ten charakter obiektu wskazują również umieszczone na nim symbole – atrybuty Męki Pańskiej, tj. krzyż i obcęgi.


Źródło: Kamil Pawłowski, Dzieje Ciepłowód od czasów najdawniejszych do współczesności, Ciepłowody 2014, s. 171-172.
Zdjęcia wykonałam w marcu 2020 roku.
Obecnie kamień jest tak mocno zarośnięty, że z trudem można go odszukać, trzeba w tym celu poodgarniać zbyt rozrośnięte krzewy ozdobne.
Załączniki
Ciepłowody (1).JPG
Ciepłowody (1).JPG (75.01 KiB) Przejrzano 267 razy
Ciepłowody (2).JPG
Ciepłowody (2).JPG (139.27 KiB) Przejrzano 267 razy
Ciepłowody (3).JPG
Ciepłowody (3).JPG (148.64 KiB) Przejrzano 267 razy
Ciepłowody (4).JPG
Ciepłowody (4).JPG (145.51 KiB) Przejrzano 267 razy
Ciepłowody (5).JPG
Ciepłowody (5).JPG (130.7 KiB) Przejrzano 267 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Płyty pokutne - kamienie z rytem krzyża”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości