Ligota Mała - domniemana lodownia

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Ligota Mała - domniemana lodownia

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 26 lut 2024, 00:16

W Ligocie Małej (Klein Ellguth), bardzo ciekawej, chociaż niewielkiej miejscowości o średniowiecznym rodowodzie, położonej w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Niemcza, nieopodal grodziska i ruin dworu (Schloss Klein Ellguth), nad mokrą fosą, znajduje się niewielki kopiec, kryjący w swym wnętrzu wyłożoną kamieniami, sklepioną piwniczkę.
Jest to najpewniej dawna lodownia należąca do znajdującego się tu dominium.

Lodownie były niegdyś bardzo popularne, gdyż pozwalały na przechowywanie produktów spożywczych w niskiej temperaturze niejednokrotnie nawet w miesiącach letnich.
Przede wszystkim musiały być przykryte naprawdę grubą warstwą ziemi (stąd czasem zdarzało się, że urządzano je we wnętrzu starych kopców i średniowiecznych gródków stożkowatych).
W środku gromadzono lód zdejmowany zimą ze stawu. Z uwagi na zacienienie i panujący w piwniczce chłód lód topił się bardzo powoli, dzięki czemu lodownie można było wykorzystywać tak, jak dziś robimy to z lodówkami.
Co ważne - otwór wejściowy powinien być zlokalizowany od północy - i tak właśnie jest w przypadku obiektu z Ligoty Malej.

Ciekawa sprawa, prawda? Myślę, że nie pomyliłam się w ocenie pierwotnego przeznaczenia tego obiektu.

Zdjęcia wykonałam w lutym 2024 roku.
Oczywiście domniemana lodownia była wówczas wypełniona śmieciami...
Załączniki
Lodownia (1).jpg
Lodownia (1).jpg (223.11 KiB) Przejrzano 184 razy
Lodownia (2).jpg
Lodownia (2).jpg (206.15 KiB) Przejrzano 184 razy
Lodownia (3).jpg
Lodownia (3).jpg (190.92 KiB) Przejrzano 184 razy
Lodownia (4).jpg
Lodownia (4).jpg (154.76 KiB) Przejrzano 184 razy
Lodownia (5).jpg
Lodownia (5).jpg (210.23 KiB) Przejrzano 184 razy
Lodownia (6).jpg
Lodownia (6).jpg (223.28 KiB) Przejrzano 184 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Piwniczki i lodownie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości