Ołdrzychowice Kłodzkie - Jaskinia z Otoczami

Posty: 28199
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Ołdrzychowice Kłodzkie - Jaskinia z Otoczami

Postautor: Karolina Kot » piątek 21 kwie 2023, 06:55

W Ołdrzychowicach Kłodzkich (Ullersdorf), nad samym korytem Białej Lądeckiej, nieopodal miejsca, w którym gdzie rzeka rozwidla się, tworząc sztuczną odnogę, zasilającą nieistniejący już młyn i dawny browar (dziś to Zakład Wyrobów Metalowych RapMet), poniżej domu z adresem Młyńska 30a, znajduje się bardzo ciekawa skarpa z wąską, skalną szczeliną.
Szczelina ta stanowi otwór naturalnej pustki skalnej, utworzonej w w proterozoicznych, przekształconych wapieniach, czyli groty zwanej Jaskinią z Otoczami lub Jaskinią pod Torami.
Nie jest duża - ma jedynie 13 metrów długości.

Jaskinia powstała w wapieniach krystalicznych (marmurach kalcytowych) z proterozoiku. Otwór jaskini stanowi wąską szczelinę 0,4 m szerokości i 1,7 m wysokości zwężającą się ku górze. Za otworem szczelina ta opada i po 2 m przechodzi w szerszy, ładnie myty korytarz. Tu też następuje skrzyżowanie korytarzy. Na przeciwko wejściowego korytarza znajduje się prawdopodobnie dalsza jego kontynuacja, obecnie ponad 1 m wnęka kończąca się osadami z dużą ilością otoczaków. Z tego miejsca idąc w lewo wchodzimy do niewielkiej salki o wymiarach 2,6 x 1,5 x 0,6 m kończącej się ciasną wnęką biegnącą w kierunku SE, zakończoną osadami. Od skrzyżowania idąc w prawo dochodzimy do drugiej niewielkiej sali 2,0 x 2,1 x 0,6 m, która na końcu przechodzi w niską i ciasną wnękę łączącą się z powierzchnią, bardzo wąską szczeliną. Z sali tej w kierunku W odchodzi 2 m korytarz wznoszący się stromo w górę. Większa część korytarzy jaskini jest zasklepiona osadami. Samo dno jaskini, to młode osady allochtoniczne wymieszane z liśćmi. Jaskinia nie posiada szaty naciekowej. Stanowi najprawdopodobniej były ponor Białej Lądeckiej. W jaskini w okresie jesieni i zimy spotyka się motyle, ćmy, komary, ślimaki, kilka gatunków pająków, nietoperze.

Źródło: naszesudety.pl

Kilka metrów dalej znajduje się kapliczka typu domkowego. Poświęcono ją Czternastu Świętym Wspomożycielom. Opisałam ją w osobnym wątku.

Moje zdjęcia pochodzą z kwietnia 2023 roku.
Wypadałoby wrócić w to miejsce, bo nie właziłam do środka. Byłam sama i nikomu nie powiedziałam, gdzie się wybieram (znaczy się owszem, coś tam pobrzękiwałam, że jadę pospacerować w okolicach Lądka - Zdroju i raczej nikt nie spodziewał się z mojej strony grzecznego łażenia po uzdrowisku).
Samo znalezienie jaskini wymaga trochę zachodu i dostęp do niej jest utrudniony.
Lokalizacja
Załączniki
Jaskinia z Otoczami (1).jpg
Jaskinia z Otoczami (1).jpg (166.58 KiB) Przejrzano 499 razy
Jaskinia z Otoczami (2).jpg
Jaskinia z Otoczami (2).jpg (156.38 KiB) Przejrzano 499 razy
Jaskinia z Otoczami (3).jpg
Jaskinia z Otoczami (3).jpg (165.62 KiB) Przejrzano 499 razy
Jaskinia z Otoczami (5).jpg
Jaskinia z Otoczami (5).jpg (86.4 KiB) Przejrzano 499 razy
Jaskinia z Otoczami (4).jpg
Jaskinia z Otoczami (4).jpg (129.22 KiB) Przejrzano 499 razy
Jaskinia z Otoczami (6).jpg
Jaskinia z Otoczami (6).jpg (150.35 KiB) Przejrzano 499 razy
Kapliczka.jpg
Kapliczka.jpg (133.36 KiB) Przejrzano 499 razy
Żle zaznaczana na mapach.jpg
Żle zaznaczana na mapach.jpg (94.63 KiB) Przejrzano 499 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość