Góry Stołowe - Koruna, bezimienne źródełko przy żółtym szlaku turystycznym

Posty: 28097
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Góry Stołowe - Koruna, bezimienne źródełko przy żółtym szlaku turystycznym

Postautor: Karolina Kot » wtorek 01 sie 2023, 22:31

Koruna (Korona) to wyróżniające się, skaliste wzniesienie, znajdujące się na skraju czeskiej części Gór Stołowych (Broumovské stěny), dumnie górujące ponad miejscowością Božanov, z której na szczyt prowadzi żółty szlak turystyczny.
Mniej więcej w połowie trasy, w miejscu przecięcia się szlaku z ubitą, trawersującą szczyt drogą (wiedzie nią górska ścieżka rowerowa nr 4001), znajduje się niewielkie źródełko, okresowo zamierające (akurat trafiłam na taki moment).
Prawdopodobnie jest ono bezimienne.
Zostało ujęte w drewnianą obudowę z daszkiem, na którym wyryto sentencję "Věz člověče ze voda rozum nekali". Powieszono tu także uroczy kubeczek z drugiej połowy XX wieku, z zachowaną sygnaturą.

Chociaż źródełko to nie wydaje się być jakimś specjalnie ważnym bądź istotnym, postanowiłam jednak umieścić go na naszym Forum, z uwagi na jego nieco naiwny i pełen ciepła urok.
Zdjęcia wykonałam w lipcu 2023 roku.
Załączniki
Źródełko (1).jpg
Źródełko (1).jpg (143.91 KiB) Przejrzano 460 razy
Źródełko (2).jpg
Źródełko (2).jpg (137.71 KiB) Przejrzano 460 razy
Źródełko (3).jpg
Źródełko (3).jpg (99.07 KiB) Przejrzano 460 razy
Źródełko (4).jpg
Źródełko (4).jpg (149.83 KiB) Przejrzano 460 razy
Źródełko (5).jpg
Źródełko (5).jpg (45.99 KiB) Przejrzano 460 razy
Źródełko.jpg
Źródełko.jpg (142.76 KiB) Przejrzano 458 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Źródła i wywierzyska”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość