Strona 1 z 1

Szczytna - źródło radonowe "Maria"

: piątek 19 maja 2023, 06:57
autor: Karolina Kot
Stare Bobrowniki (Alt Biebersdorf) to dawna wieś w powiecie kłodzkim, obecnie przyłączona administracyjnie do Szczytnej (Rückers). Jest bardzo malowniczo położona u podnóża Gór Bystrzyckich.
W górnej części osady, nieopodal żółtego szlaku turystycznego, na prawym dopływie potoku Cięciwa (znanego także pod nazwą Kliniak), obejrzeć można bardzo ciekawe źródełko z wodą zawierającą jony radonu i żelaza (co można poznać po charakterystyczne, rdzawej barwie). Nosi nazwę "Maria" (a przed II Wojną Śiatową - Sauerbrunnen Quelle).

Żeby trafić w to miejsce, należy skierować się w okolice domu z adresem Stare Bobrowniki 2 i odszukać drogę wiodącą w dół, nad potok Cięciwa.
Źródełko znajdziemy po drugiej stronie mostku, na stoku wzniesienia.

Zdjęcia wykonałam w kwietniu 2023 roku.
Przyblizona lokalizacja

Re: Szczytna - źródło radonowe "Maria"

: niedziela 13 sie 2023, 23:38
autor: Karolina Kot
Sierpień 2023.
Tym razem został zabrany licznik Geigera-Müllera. Niestety, pomiary zawiodły nas bardzo.
No nie jest to drugi Czarnobyl. :D

Re: Szczytna - źródło radonowe "Maria"

: poniedziałek 14 sie 2023, 17:22
autor: smar
Karolina Kot pisze:...Tym razem został zabrany licznik Geigera-Müllera. Niestety, pomiary zawiodły nas bardzo. No nie jest to drugi Czarnobyl. :D

Radon rozpada się tylko "alfa", powstały z niego Polon w zasadzie też "alfa". A promieniowanie "alfa" ma w powietrzu zasięg niewiele przekraczający 20mm i przez "zwykłe" detektory Geigera się nie przebije - podobnie jak słabe "beta" i miękkie kwanty gamma. Twój licznik ma z pewnością detektor dla nieco twardszych kwantów gamma i może dla najsilniejszego promieniowania beta. Oczywiście kwanty gamma (choć raczej te "miększe") towarzyszą prawie każdej przemianie jądrowej i można próbować je wykryć nawet prostym licznikiem: zmierzyć poziom promieniowania tła kilkadziesiąt metrów od źródła a następnie tuż przy źródle sprawdzić czy coś nam nie wzrosło ;)
Jako ciekawostkę załączam poniżej fotki detektora Geigera skonstruowanego tak by nawet cząstki alfa "przepuścił" (przynajmniej co niektóre ;) ). Okrągłe okienko pomiarowe w tym detektorze wykonane jest z cieniutkiej warstwy miki o gramaturze mniejszej niż 5 miligramów na cm2 (bardzo delikatne stąd zabezpieczające wieczko). Taki detektor jest znacznie bardziej czuły ale i tak na Radon stosuje się jeszcze inne, specjalne detektory.

alfa geiger-01.jpg
alfa geiger-01.jpg (131.2 KiB) Przejrzano 896 razy


alfa geiger-02.jpg
alfa geiger-02.jpg (68.2 KiB) Przejrzano 896 razy

Re: Szczytna - źródło radonowe "Maria"

: wtorek 15 sie 2023, 20:25
autor: smar
A tak w ogóle to na Twoim mierniku widzę 0,16 mikrosiwertów(?)
Jak byś łaskawie wrzuciła na Forum fotki ze Sztolni nr 7 to tam miejscami dobijało do siedemdziesięciu! ;)

Re: Szczytna - źródło radonowe "Maria"

: wtorek 15 sie 2023, 21:34
autor: Karolina Kot
To niemożliwe! Klisza mi się napromieniowała! :D