Ślęża - Klasztorne Źródło (?)

Posty: 28144
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Ślęża - Klasztorne Źródło (?)

Postautor: Karolina Kot » czwartek 20 lip 2023, 17:16

Z Klasztornym Źródłem jest kłopot. Niby jest zaznaczane na mapach, ale tak naprawdę trudno je znaleźć.
Zlokalizowane jest poniżej Drogi Piotra Włosta, na zachód od niebieskiego szlaku turystycznego, prowadzącego na Ślężę z Sobótki - Górki.
Źródło zmienia swą lokalizację (obecnie wypływ wody przesunął się zdecydowanie wyżej) i nie posiada obudowanego ujęcia, jak to ma miejsce w przypadku pozostałych "znanych" ślężańskich źródeł.

Dobrą informacją jest fakt, że obecnie jest ono bardzo łatwo dostępne - znajduje się tuż obok wspomnianego wyżej, niebieskiego szlaku, pod drzewem doskonale widocznym z trasy.
Oblazłam starannie po krzakach całą długość wypływającego spod szlaku potoku i chyba natrafiłam na pierwotną lokalizację źródełka: obudowaną kamieniami studzienkę.
Jej umiejscowienie zgadza się z zaznaczeniem na mapie.
Szmaciane i kompletnie nienadające się na Ślężę buty przemoczyłam całkowicie i w dodatku prawie nadepnęłam na żmiję, ale posyczałyśmy sobie na siebie wzajemnie (jak to kobiety) i ostatecznie rozstałyśmy się w zgodzie.

Zdjęcia wykonałam w lipcu 2023 roku.
Czy rzeczywiście odnalazłam Klasztorne Źródło? Tak na 100% pewna nie jestem, ale wiele poszlak wskazuje na to, że jest to właściwa lokalizacja.
Załączniki
Żródło klassztorne  (2).jpg
Żródło klassztorne (2).jpg (56.57 KiB) Przejrzano 633 razy
Żródło klassztorne  (1).jpg
Żródło klassztorne (1).jpg (74.02 KiB) Przejrzano 633 razy
Żródło klassztorne  (3).jpg
Żródło klassztorne (3).jpg (148.58 KiB) Przejrzano 633 razy
Żródło klassztorne  (5).jpg
Żródło klassztorne (5).jpg (132.91 KiB) Przejrzano 633 razy
Żródło klassztorne  (4).jpg
Żródło klassztorne (4).jpg (137.63 KiB) Przejrzano 633 razy
Żródło klassztorne  (6).jpg
Żródło klassztorne (6).jpg (138.89 KiB) Przejrzano 633 razy
Żródło klassztorne  (9).jpg
Żródło klassztorne (9).jpg (148.96 KiB) Przejrzano 633 razy
Żródło klassztorne  (8).jpg
Żródło klassztorne (8).jpg (148.05 KiB) Przejrzano 633 razy
Żródło klassztorne  (7).jpg
Żródło klassztorne (7).jpg (143.15 KiB) Przejrzano 633 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28144
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Ślęża - Klasztorne Źródło

Postautor: Karolina Kot » niedziela 19 lis 2023, 21:58

W listopadzie 2023 roku znalazłam takie coś, też mniej więcej odpowiadające lokalizacji zaznaczanej na mapach:

Klasztorne Żródło (1).jpg
Klasztorne Żródło (1).jpg (143.41 KiB) Przejrzano 405 razy
Klasztorne Żródło (2).jpg
Klasztorne Żródło (2).jpg (132.87 KiB) Przejrzano 405 razy
Klasztorne Żródło (3).jpg
Klasztorne Żródło (3).jpg (106.14 KiB) Przejrzano 405 razy
Klasztorne Żródło (5).jpg
Klasztorne Żródło (5).jpg (135.58 KiB) Przejrzano 405 razy
Klasztorne Żródło (4).jpg
Klasztorne Żródło (4).jpg (119.47 KiB) Przejrzano 405 razy


Najwyraźniej Klasztorne Źródło zmienia swoje położenie w zależności od pory roku/ilości opadów deszczu i nie posiada stałej obudowy kamiennej.
Głaz z wyprowadzoną rurką znajduje się zaledwie kilkanaście metrów od niebieskiego szlaku turystycznego, tuż poniżej miejsca, w którym szlak skręca w prawo.

Chyba mogę już wycofać znak zapytania z tytułu wątku. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość