Konradów - źródła rzeki Prudnik

Posty: 28107
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Konradów - źródła rzeki Prudnik

Postautor: Karolina Kot » czwartek 07 gru 2023, 21:32

Na wschód od wsi Konradów (Dürr Kunzendorf), położonej w powiecie nyskim, w gminie Głuchołazy, niemal dokładnie na północ od wzniesienia zwanego Czapka (440 m n.p.m.), wśród pól, znajduje się miejsce, w którym najprawdopodobniej bierze swe początki rzeka Prudnik.

Obecna nazwa jest zbohemizowaną postacią pierwotnej formy Prądnik, która pochodzi od rzeczownika prąd (prąd rzeczny, strumień, przepływ, wartkość – cz. proud, śl. prund) i oznaczającej rzekę o wartkim nurcie. Nazwa rzeki stała się również nazwą miasta leżącego nad jej brzegami.

- Wikipedia

Późną jesienią 2022 roku, z poświęceniem cechującym pasjonatów, w zapadającym zmroku, mżawce i błocie, dotarłam do niewielkiej kępy krzaków z zamontowaną starą rurą, zapewne melioracyjną.
Wszystko wskazuje na to, że właśnie tu rozpoczynała się rzeka, nad którą wzniesiono miasto, które już na zawsze pozostanie mi bliskie.

Najpewniej z czasem wypływ wody przesunął się niżej.

P.S. Na mapie Google źródła Prudnika zaznaczone są w innym miejscu (też tam polazłam i zdjęcia w razie czego mam).
Myślę jednak, że powinniśmy się trzymać ustaleń hydrogeologicznych. O ile są rzetelne.
Załączniki
Źródła Prudnika (1).jpg
Źródła Prudnika (1).jpg (88.11 KiB) Przejrzano 338 razy
Źródła Prudnika (2).jpg
Źródła Prudnika (2).jpg (67.48 KiB) Przejrzano 338 razy
Źródła Prudnika (3).jpg
Źródła Prudnika (3).jpg (136.59 KiB) Przejrzano 338 razy
Źródła Prudnika (4).jpg
Źródła Prudnika (4).jpg (139.51 KiB) Przejrzano 338 razy
Źródła Prudnika (5).jpg
Źródła Prudnika (5).jpg (107.26 KiB) Przejrzano 338 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość