Javornik - kapliczka "Matka Boska Dziergająca"

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Javornik - kapliczka "Matka Boska Dziergająca"

Postautor: Karolina Kot » niedziela 21 maja 2023, 22:31

W Górach Złotych, na zachód od Javornika, miejscowości położonej kraju ołomunieckim (powiat Jesionik), przy drodze (nr 457) wiodącej w kierunku wsi Travná i dalej do Lądka - Zdroju, w miejscu, w którym odbija droga wiodąca do Zálesí, znajduje się bardzo ciekawa, murowana kapliczka typu słupowego.
Jest ona "ubrana" w szerokiej maści "sweterki", a w jej wnęce umieszczono figurkę przedstawiającą Matkę Boską z drutami do szycia.

W środku lasu, niedaleko polskiej granicy, w czeskich Górach Złotych na trasie z Lądka Zdroju do Czeskiego Javornika, znajduje się bardzo urokliwa kapliczka. Okazuje się, że to nie tylko współczesna „stylizacja” Matki Bożej, ale że już w średniowieczu przedstawiano Matkę Bożą dziergającą.

Kapliczka jest murowana i „ubrana” w robione na drutach kwadraty o przeróżnych wzorach i kolorach. Natomiast znajdująca się tam figurka Matki Bożej zajęta jest robieniem na drutach kolejnych kwadratów. Dlatego internauci nazywają ją Matką Boską Wszystkich Druciarek, Matką Bożą Szydełkująca czy też Matką Bożą Dziergającą.

Najprawdopodobniej najstarszym przedstawieniem Matki Bożej, która produkuje dzianinę, jest pochodzący z XVI w. obraz mistrza Bertrama. A na nim Matka Boża robi na drutach czerwony sweterek. Obecnie obraz znajduje się w Hamburgu w Kunsthalle Museum.
Knitting Madonna.jpg
Knitting Madonna.jpg (86.58 KiB) Przejrzano 967 razy


Robienie dzianin na drutach dotarło do na prawdopodobnie od muzułmanów zatrudnionych przez hiszpańskie, chrześcijańskie rodziny królewskie. Kunszt ich wytworzenia można zobaczyć między innym na przykładzie rzeczy znalezionych w grobowcach w opactwie Santa María la Real de Las Huelgas. Czyli w królewskim klasztorze niedaleko Burgos w Hiszpanii.

Na koniec warto dodać, że wiele innych dzianinowych ubrań i akcesoriów znaleziono w skarbcach katedr w Hiszpanii. Pochodzą one najczęściej z połowy XIII wieku.

Źródło

Na całe szczęcie o kapliczce wspominała już kiedyś Buba w jednej ze swoich relacji z wypraw w Góry Złote i wiedziałam wcześniej o jej istnieniu.
Inaczej z wrażenia prawdopodobnie wjechałabym do potoku.
Rewelacja!

Zdjęcia wykonałam w maju 2023 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Matka Boska Dziergająca (1).JPG
Matka Boska Dziergająca (1).JPG (123.64 KiB) Przejrzano 967 razy
Matka Boska Dziergająca (2).JPG
Matka Boska Dziergająca (2).JPG (117.44 KiB) Przejrzano 967 razy
Matka Boska Dziergająca (3).JPG
Matka Boska Dziergająca (3).JPG (105.82 KiB) Przejrzano 967 razy
Matka Boska Dziergająca (4).JPG
Matka Boska Dziergająca (4).JPG (131.99 KiB) Przejrzano 967 razy
Matka Boska Dziergająca (5).JPG
Matka Boska Dziergająca (5).JPG (128.26 KiB) Przejrzano 967 razy
Matka Boska Dziergająca (6).JPG
Matka Boska Dziergająca (6).JPG (111.99 KiB) Przejrzano 967 razy
Matka Boska Dziergająca (7).JPG
Matka Boska Dziergająca (7).JPG (96.27 KiB) Przejrzano 967 razy
Matka Boska Dziergająca (8).JPG
Matka Boska Dziergająca (8).JPG (113.75 KiB) Przejrzano 967 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1417
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Javornik - kapliczka "Matka Boska Dziergająca"

Postautor: smar » poniedziałek 22 maja 2023, 08:28

Karolina Kot pisze:...a w jej wnęce umieszczono figurkę przedstawiającą Matkę Boską z drutami do szycia.


Proszę potraktować moją uwagę humorystycznie ale to są "druty do robienia na drutach" albo "druty do włóczki" - szyć to raczej nimi się nie da... :mrgreen:

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Javornik - kapliczka "Matka Boska Dziergająca"

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 22 maja 2023, 22:40

No co ja poradzę, że się na tych rzeczach zupełnie nie znam!
Kiedyś w szkole podstawowej próbowałam szydełkować, ale skończyło się to niezbyt dobrze: o mały włos tym całym szydełkiem oka nie wydłubałam koledze z klasy, bo mnie wkurzył.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1417
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Javornik - kapliczka "Matka Boska Dziergająca"

Postautor: smar » wtorek 23 maja 2023, 09:20

Karolina Kot pisze:...o mały włos tym całym szydełkiem oka nie wydłubałam koledze z klasy, bo mnie wkurzył.


Aluzję zrozumiałem :mrgreen: Już nic więcej nie powiem - szkoda mi oczu! :mrgreen:


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Zagraniczne kapliczki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości