Stoszowice - św. Sebastian w kościele pw. św. Barbary

Orędownika w czasach zarazy
Posty: 28199
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Stoszowice - św. Sebastian w kościele pw. św. Barbary

Postautor: Karolina Kot » piątek 06 paź 2023, 00:06

W Stoszowicach (Peterwitz), miejscowości położonej w powiecie ząbkowickim, we wnętrzu zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Barbary, po prawej stronie nawy, tuż obok empory chóru muzycznego, znajduje się drewnana rzeźba przedstawiająca św. Sebastiana.
Rozpoznałam tego jegomościa od razu.
Przedstawiony został w charakterystyczny sposób: jako nagi młodzieniec, przywiązany do drzewa i przeszyty strzałami.
Nie mam pojęcia, z jakich czasów pochodzi ta rzeźba, ale domyślam się, że może być XIX - wieczna.
Święty Sebastian jest patronem chroniącym przed zarazami, więc wcale nie dziwi jego obecność przy wejściu do świątyni. Zwłaszcza, że dokładnie po drugiej stronie nawy, naprzeciwko Sebastiana, dostrzec można drugiego strażnika i specjalistę od epidemii: świętego Rocha.

Zdjęcia wykonałam w październiku 2023 roku.
Załączniki
Stoszowice - święty Sebastian (1).jpg
Stoszowice - święty Sebastian (1).jpg (42.92 KiB) Przejrzano 394 razy
Stoszowice - święty Sebastian (3).jpg
Stoszowice - święty Sebastian (3).jpg (31.71 KiB) Przejrzano 394 razy
Stoszowice - święty Sebastian (2).jpg
Stoszowice - święty Sebastian (2).jpg (43.73 KiB) Przejrzano 394 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Przedstawienia św. Sebastiana”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość