Strona 1 z 1

Brzezie - tajemniczy kopiec

: środa 19 sie 2015, 22:18
autor: Karolina Kot
W Brzeziu (powiat wielicki, gmina Kłaj), obok pięknej alei lipowej, prowadzącej do pałacu w Grodkowicach, znajduje się podniszczony kopiec, zwyczajowo zwany "ariańskim".
Według tradycji rodziny Żeleńskich, odwiecznych właścicieli Grodkowic i Brzezia, będących niegdyś z wyznania kalwinami, kurhan ten miał być XVII-wieczną mogiłą zbiorową ich przodków.

Kopiec nigdy nie został przebadany archeologicznie.
Zdjęcia pochodzą z 2011 roku.
Lokalizacja

Re: Brzezie - tajemniczy kopiec

: środa 19 sie 2015, 23:46
autor: Franek D.
Kopiec ma ok. 4 m wysokości. Może pomieścić dość dużą kryptę grobową.
Żeleńscy z Brzezia i sąsiednich Grodkowic wyznawali kalwinizm, praktykując go w zborze, w niedalekich Wiatowicach k. Niegowici. Podczas pogromu heretyków w 1660 r., w drodze do domu zamordowany został Samuel Żeleński. Miejscowe podanie głosi, że rodzina pochowała go w wybudowanej krypcie, nad którą usypano kopiec. Podobno od strony drogi można odnaleźć zasypane ziemią, żelazne drzwi do owej krypty.

Re: Brzezie - tajemniczy kopiec

: środa 17 lut 2016, 21:59
autor: Franek D.
Ostatnio obszedłem dookoła cały kopiec, szukając śladu potwierdzającego, że mam do czynienia z grobem młodziutkiego Samuela Żeleńskiego - tego który w drodze z Łuczanowic do Brzezia, został ukamienowany przez studentów na promie wiślanym.
Zabito go jako heretyka, rzucając od brzegu kamieniami w dniu 6 maja 1660 r.
Samuel był wnukiem Bartłomieja Żeleńskiego z Łuczanowice k. Mogiły oraz synem Stanisława Żeleńskiego z Brzezia k. Bochni.

Z wierzchołka kopca rozciąga się rozległa panorama: z jednej strony na Puszczę Niepołomicką, dolinę Wisły, Nową Hutę i Kraków, z drugiej na dolinę Raby, Pogórze Wiśnickie oraz wystające pod nim pojedyncze szczyty Beskidu Wyspowego.

Re: Brzezie - tajemniczy kopiec

: wtorek 07 lis 2017, 22:45
autor: Franek D.