Chociebórz - kaplica grobowa

Posty: 28112
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Chociebórz - kaplica grobowa

Postautor: Karolina Kot » czwartek 03 mar 2022, 01:03

We wsi Chociebórz (Koschpendorf), położonej w powiecie nyskim, w gminie Kamiennik, w lesie znajdującym się na wschód od zabudowań folwarku przypałacowego, odszukać można bardzo ciekawe ruiny dawnej kaplicy, będącej zarazem grobowcem - mauzoleum rodowym właścicieli miejscowości i nieistniejącego już pałacu.

Ruiny kapliczki znajdującej się w lesie zbudowanej prawdopodobnie na przełomie XIX i XX wieku. Służyła do pochówku właścicieli ziemskich, którzy mieszkali w pałacyku znajdującym się w Chocieborzu. Wnętrze kaplicy zostało wykonane z białego piaskowca, dach kryty był dachówką. Okna ozdobione były witrażami, na których były przedstawione wizerunki świętych. Drzwi solidne, drewniane, dodatkowo zabezpieczone ręcznie kutą, metalową kratą. We wnętrzu znajdowały się dwa katafalki, na których stały metalowe trumny ze szczątkami. Na środku kaplicy ustawiony był stolik, który pełnił funkcje ołtarza, był przykryty czarnym płótnem, na którym stał krzyż i świeczki. W latach 80. XX wieku obecny wówczas proboszcz, przeniósł trumny na pobliski cmentarz, aby nie bezczeszczono szczątek. Kaplica została zniszczona i rozgrabiona.
- Wikipedia i zarazem tekst na tablicy informacyjnej, ustawionej przy placu zabaw, w centrum wsi.

Do kaplicy prowadzi leśna droga, dojście nie jest specjalnie kłopotliwe.
Mimo to ten ciekawy obiekt jest praktycznie nieznany turystom.
Co ciekawe - próżno go szukać na archiwalnych mapach. Ja znalazłam go na całkiem współczesnym wydaniu "Ziemi Nyskiej", gdzie był zaznaczony i intrygował mnie od przeszło dwóch lat.

Zdjęcia wykonałam w marcu 2022 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Kaplica grobowa (1).JPG
Kaplica grobowa (1).JPG (105.47 KiB) Przejrzano 1162 razy
Kaplica grobowa (3).JPG
Kaplica grobowa (3).JPG (83.29 KiB) Przejrzano 1162 razy
Kaplica grobowa (2).JPG
Kaplica grobowa (2).JPG (57.6 KiB) Przejrzano 1162 razy
Kaplica grobowa (4).JPG
Kaplica grobowa (4).JPG (48.75 KiB) Przejrzano 1162 razy
Kaplica grobowa (7).JPG
Kaplica grobowa (7).JPG (28.66 KiB) Przejrzano 1162 razy
Kaplica grobowa (6).JPG
Kaplica grobowa (6).JPG (26 KiB) Przejrzano 1162 razy
Kaplica grobowa (5).JPG
Kaplica grobowa (5).JPG (112.75 KiB) Przejrzano 1162 razy
Kaplica grobowa (8).JPG
Kaplica grobowa (8).JPG (38.92 KiB) Przejrzano 1162 razy
Kaplica grobowa (9).JPG
Kaplica grobowa (9).JPG (112.48 KiB) Przejrzano 1162 razy
Kaplica grobowa (11).JPG
Kaplica grobowa (11).JPG (51.92 KiB) Przejrzano 1162 razy
Kaplica grobowa (10).JPG
Kaplica grobowa (10).JPG (108.59 KiB) Przejrzano 1162 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości