Wiesiółka - niewielka mogiła w lesie

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Wiesiółka - niewielka mogiła w lesie

Postautor: Karolina Kot » piątek 01 maja 2015, 19:15

W Wiesiółce (powiat zawierciański, gmina Łazy), w lesie za wsią, po lewej stronie trasy kolejowej do Zawiercia, znajduje się niewielka, na wpół zapomniana mogiła.
Grób jest skromny: ponad betonowym obmurowaniem góruje prosty, drewniany krzyż.
Nie umieszczono na nim żadnej tabliczki informującej, czyje zwłoki pochowano w tym miejscu.

Od mieszkanki wsi dowiedzieliśmy się, że w leśnym grobie pochowane zostało dziecko o imieniu Stanisław. Według naszej rozmówczyni Staś miał zginąć (a raczej zostać zabity) w 1942 roku. Okoliczności jego śmierci nie udało nam się na razie ustalić. Starsza pani jednoznacznie wiązała je jednak z okupantami.

Obiekt ten odkryliśmy całkowicie przypadkowo, przeglądając mapy Geoportalu.
Ponieważ nie dawał nam spokoju, postanowiliśmy zweryfikować jego istnienie w terenie.
Zastanawiające jest także, czy szczątki zmarłego nadal tam spoczywają. W czasie II Wojny Światowej potajemne ekshumacje ofiar na cmentarze parafialne były bardzo częste, a czasami przenoszono zwłoki już po 1945 roku.
Być może to mogiła symboliczna, należy mieć na uwadze i taką możliwość.

Lokalizacja
Moje zdjęcia pochodzą ze stycznia 2013 roku.
Załączniki
Leśna droga z Wiesiółki do Łaz.jpg
Leśna droga z Wiesiółki do Łaz.jpg (90 KiB) Przejrzano 6452 razy
Samotna mogiła.jpg
Samotna mogiła.jpg (90.62 KiB) Przejrzano 6452 razy
Samotna mogiła (2).jpg
Samotna mogiła (2).jpg (74.29 KiB) Przejrzano 6452 razy
Samotna mogiła (1).jpg
Samotna mogiła (1).jpg (74.21 KiB) Przejrzano 6452 razy
Samotna mogiła (3).jpg
Samotna mogiła (3).jpg (75.5 KiB) Przejrzano 6452 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Wiesiółka - niewielka mogiła w lesie

Postautor: Karolina Kot » wtorek 11 gru 2018, 07:38

Wydaje mi się, że przypadkiem trafiłam na ślad tej historii:

W Łazach bardzo często, szczególnie od osób starszych, można usłyszeć historię o malutkim, prawie zapomnianym grobie, który znajduje się w lesie pomiędzy Łazami a Wiesiółką. Ludzie opowiadają, że właśnie przez ten las przebiegały tory prowadzące do obozu zagłady w Oświęcimiu. Podczas jednego z transportów, pewna zdesperowana kobieta, wiedząc dokąd zmierza pociąg i co zastanie na miejscu, wyrzuciła z pociągu swoje nowonarodzone dziecko, w nadziei, że ktoś je zauważy i uratuje. Niestety dziecko nie przeżyło upadku i zmarło. Ludzie spacerujący po lesie, znaleźli je i pochowali niedaleko torów. Od czasu do czasu ktoś odwiedza malutką mogiłę, by zapalić znicz upamiętniający matczyną miłość i determinację kobiety w walce o życie dziecka.


Źródło
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

rad
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 01 lut 2022, 03:33

Re: Wiesiółka - niewielka mogiła w lesie

Postautor: rad » wtorek 01 lut 2022, 03:38

Odświeżę temat ale właśnie tu trafiłem. Pochodzę z tej okolicy i do dziś z dzieciakami odwiedzamy to miejsce 1-go listopada. Kiedyś to była mogiła sklecona z kilku desek, dziś jest murowana. Ja z opowieści z lat 80-tych pamietam, że mówiło się właśnie o małej dziewczynce, którą matka wyrzuciła z transportu kolejowego. Dziecko miało być zastrzelone przez Niemca z "obstawy" pociągu.

Generał Admin
Posty: 2053
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Wiesiółka - niewielka mogiła w lesie

Postautor: kusmanek » niedziela 09 kwie 2023, 11:11

Mała aktualizacja. 29.03.2023 roku zjawiłem się w miejscu tego grobu z przedstawicielami Fundacji Zapomniane. Grób obecnie różni się mocno od tego, co można zobaczyć na zdjęciach Karoliny. Widać, że jest regularnie odwiedzany.
Załączniki
20230409_110916.jpg
20230409_110916.jpg (297.84 KiB) Przejrzano 1563 razy
20230409_110941.jpg
20230409_110941.jpg (184.47 KiB) Przejrzano 1563 razy
Born to make history


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości