Kroczyce - grób Partyzantów

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kroczyce - grób Partyzantów

Postautor: Karolina Kot » niedziela 07 lut 2016, 22:22

W Kroczycach, na parafialnym cmentarzu, znajduje się zbiorowa mogiła dwóch uczestników podziemnego ruchu oporu.
Stefan Surowiec i Piotr Wieczorek zostali rozstrzelani przez okupanta pod kroczyckim kościołem w dniu 1 sierpnia 1944 roku.
Grób bohaterów jest bardzo zadbany, zaopatrzono go w nową, trwałą płytę nagrobną.

Strasznie żałuję, że nie mogę w tym wątku zamieścić zdjęcia grupowego z pewnym miłym panem, szukającym niesfornego psa oraz z jego teściową, przesympatyczną, starszą panią, która od razu, bez namysłu, wskazała lokalizację grobu.
A ja już trzeci raz z rzędu przeczesywałam bezskutecznie kroczycką nekropolię...
Jeśli kiedyś zdarzy się w historii, że spotkani dziś na cmentarzu mieszkańcy Kroczyc trafią jakimś cudem na nasze Forum, niech przyjmą pozdrowienia i szczere podziękowania!

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w dniu 7 lutego 2016 roku.
Załączniki
Grób Bohaterów (1).JPG
Grób Bohaterów (1).JPG (108.63 KiB) Przejrzano 4408 razy
Grób Bohaterów (5).JPG
Grób Bohaterów (5).JPG (94.99 KiB) Przejrzano 4408 razy
Grób Bohaterów (4).JPG
Grób Bohaterów (4).JPG (98.41 KiB) Przejrzano 4408 razy
Grób Bohaterów (3).JPG
Grób Bohaterów (3).JPG (102.56 KiB) Przejrzano 4408 razy
Grób Bohaterów (2).JPG
Grób Bohaterów (2).JPG (104.88 KiB) Przejrzano 4408 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kroczyce - grób Partyzantów

Postautor: Karolina Kot » niedziela 07 lut 2016, 22:31

W miejscu egzekucji ustawiono pamiątkowy krzyż.
Lokalizacja
Załączniki
Pomnik (1).JPG
Pomnik (1).JPG (86.34 KiB) Przejrzano 4403 razy
Pomnik (4).JPG
Pomnik (4).JPG (57.94 KiB) Przejrzano 4403 razy
Pomnik (2).JPG
Pomnik (2).JPG (67.89 KiB) Przejrzano 4403 razy
Pomnik (3).JPG
Pomnik (3).JPG (81.43 KiB) Przejrzano 4403 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2
Rejestracja: czwartek 23 lut 2023, 09:01

Re: Kroczyce - grób Partyzantów

Postautor: Kronikarz » piątek 01 wrz 2023, 09:28

Krzyż, na którym upamiętniono partyzantów jest dużo wcześniejszy i pochodzi z okresu tuż po Powstaniu Styczniowym. Był on wystawiony na cześć cara Aleksandra II w podzięce za uwłaszczenie chłopów. Oczywiście "spontanicznie" przez włościan, ale tak naprawdę z inspiracji carskiej z administracji. Te krzyże są charakterystyczne, robione były na "jedno kopyto". Miały na ramionach krzyża takie niby korony czy zawijas przypominający koniczynę. Postument był taki sam, mianowicie jak na zdjęciu w kształcie sześcianu i na górze miał taką wyrzeźbioną jakby koronę. Po prostu tuż po wojnie zamurowano wykutą inskrypcję na rzecz cara, a umieszczono widoczną tablice upamiętniającą rozstrzelanych partyzantów. Co ciekawe w powiecie zawierciańskim we wsiach: Chlina i Łany Wielkie w gminie Żarnowiec do dziś stoją te krzyże-pomniki z niezmienionymi napisami wdzięczności dla cara za uwłaszczenie chłopów po Powstaniu Styczniowym.

Generał Admin
Posty: 2055
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Kroczyce - grób Partyzantów

Postautor: kusmanek » piątek 01 wrz 2023, 11:36

Bardzo dziękuję za komentarz - faktycznie, wygląda bardzo podobnie, jak ten z Chliny :)
:arrow: LINK.
Born to make history


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości