Baczków/Proszówki - mogiła bocheńskich Żydów w Puszczy Niepołomickiej

Posty: 28200
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Baczków/Proszówki - mogiła bocheńskich Żydów w Puszczy Niepołomickiej

Postautor: Karolina Kot » niedziela 05 kwie 2015, 01:32

W ostępach Puszczy Niepołomickiej, nieopodal wsi Proszówki, znajduje się zbiorowa mogiła, w której spoczywa około pięciuset Żydów, głównie dzieci, ludzi starych i chorych, rozstrzelanych przez hitlerowców w dniu 25 sierpnia 1942 roku, podczas akcji likwidacyjnej bocheńskiego getta.
Osoby zdolne do pracy załadowano do wagonów towarowych i wywieziono do obozu w Bełżcu.

Mieszkańcy Proszówek, z którymi rozmawiałam, przywoływali wspomnienia swoich rodziców.
Przed masakrą Żydzi pod nadzorem Niemców kopali doły. Miało ich być kilkanaście. Zapełniono zwłokami pomordowanych tylko kilka z nich. Podobno do dziś w lesie można odszukać pozostałe groby, niewykorzystane.
W dniu egzekucji mieszkańcom Proszówek i Baczkowa nakazano bezwzględnie pozostać w domach, pod groźbą śmierci. Ludzie mieli szczelnie pozamykać drzwi i okiennice. Budynków pilnowali uzbrojeni żołnierze.
Zastosowane środki nie pomogły w zatajeniu zbrodni - w przylegających do Puszczy wsiach doskonale było słychać głuche serie z karabinów maszynowych. Dantejskich scen, jakie się rozrywały w przepięknej, leśnej scenerii, nawet nie próbuję sobie wyobrażać.

Podczas wizyty w tym miejscu w głowie nuciła mi się cichutko piosenka Osieckiej:

Powracają z czarnej ziemi zakochani rozbawieni
Powracają z czarnej ziemi zakochani rozbawieni
Oj daj daj daj
Daj daj daj da
Bóg nam zabrał
I Bóg nam da


Nie potrafię nazwać uczucia, którego doświadczałam, kładąc zwykły, szary kamień na pomniku.
Pół tysiąca osób patrzyło na mnie z nicości, a ja nie wiedziałam, co im odpowiedzieć.

Lokalizacja
Załączniki
Droga przez Puszczę Niepołomicką.jpg
Droga przez Puszczę Niepołomicką.jpg (88.7 KiB) Przejrzano 5644 razy
Cmentarz.jpg
Cmentarz.jpg (78.45 KiB) Przejrzano 5644 razy
Tablica przy furcie.jpg
Tablica przy furcie.jpg (61.76 KiB) Przejrzano 5644 razy
Widok ogólny.jpg
Widok ogólny.jpg (95.9 KiB) Przejrzano 5644 razy
Zbiorowe mogiły.jpg
Zbiorowe mogiły.jpg (94.2 KiB) Przejrzano 5644 razy
Tablice.jpg
Tablice.jpg (64.44 KiB) Przejrzano 5644 razy
Tablice (1).jpg
Tablice (1).jpg (61.22 KiB) Przejrzano 5644 razy
Tablice (4).jpg
Tablice (4).jpg (71.16 KiB) Przejrzano 5644 razy
Tablice (2).jpg
Tablice (2).jpg (82.2 KiB) Przejrzano 5644 razy
Moje kamyki.jpg
Moje kamyki.jpg (66.62 KiB) Przejrzano 5644 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość