Cikowice - mogiły ofiar bombardowania

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Cikowice - mogiły ofiar bombardowania

Postautor: Karolina Kot » sobota 09 cze 2018, 08:04

W dniu 3 września 1939 roku niemieckie lotnictwo dokonało bombardowania Bochni i okolic miasta. W Stanisławicach, miejscowości położonej w gminie Bochnia, w wyniku uderzenia pocisku w dom śmierć poniosła 39-letnia kobieta, Bronisława Skóra. Udało mi się natrafić na jej grób na cmentarzu w Cikowicach.
Mogiła znajduje się tuż obok zbiorowego grobu Żołnierzy Września, ale posiada tak małą i nieczytelną tabliczkę, że łatwo ją przeoczyć.
Też bym tak zapewne zrobiła, ale coś mnie "tknęło".
Załączniki
Bronisława Skóra (1).jpg
Bronisława Skóra (1).jpg (120.4 KiB) Przejrzano 6127 razy
Bronisława Skóra (2).jpg
Bronisława Skóra (2).jpg (72.34 KiB) Przejrzano 6127 razy
Bronisława Skóra (3).jpg
Bronisława Skóra (3).jpg (114.77 KiB) Przejrzano 6127 razy
Bronisława Skóra (4).jpg
Bronisława Skóra (4).jpg (80.29 KiB) Przejrzano 6127 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Cikowice - mogiły ofiar bombardowania

Postautor: Karolina Kot » sobota 09 cze 2018, 08:11

Nieopodal znajduje się zbiorowa mogiła rodzinna. Dwójka dzieci i najpewniej ich ojciec zmarła w czasie wojny, ale tylko przy nazwisku Józia Rybki podano przyczynę: zginął on podczas tego samego, morderczego nalotu bombowego, w dniu 3 września 1939 roku.
Ciekawa jestem, czy zbieżność nazwiska jest przypadkowa, czy też rodzina ta była spokrewniona z Józefem Rybką "Bożywojem" z Cikowic, zasłużonym legionistą z czasów Wielkiej Wojny.
Załączniki
Józek Rybka (1).jpg
Józek Rybka (1).jpg (108.53 KiB) Przejrzano 6126 razy
Józek Rybka (2).jpg
Józek Rybka (2).jpg (66.98 KiB) Przejrzano 6126 razy
Józek Rybka (3).jpg
Józek Rybka (3).jpg (69.7 KiB) Przejrzano 6126 razy
Józek Rybka (4).jpg
Józek Rybka (4).jpg (100.56 KiB) Przejrzano 6126 razy
Józek Rybka (5).jpg
Józek Rybka (5).jpg (109.77 KiB) Przejrzano 6126 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 311
Rejestracja: środa 06 gru 2017, 17:54

Re: Cikowice - mogiły ofiar bombardowania

Postautor: Jarek » niedziela 10 cze 2018, 08:47

A ja dodam, że W Stanisławicach w zbombardowanym domu została zabita matka Bronisława Skóra i zranione jej dzieci : Stanisław lat 6 i Bolesław lat 15 oraz Eugenia Laskowicz lat 15.

W Cikowicach od bomby lotniczej został zabity Jan Rybka i ranny Tadeusz Łysek lat 18

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Cikowice - mogiły ofiar bombardowania

Postautor: Karolina Kot » niedziela 10 cze 2018, 22:43

Nie zgadza mi się imię dziecka zabitego podczas nalotu bombowego. Na tablicy epitafijnej wymieniono Józka, jego braciszek, Janek, zmarł w październiku 1942 roku.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości