Bukowno (Podlesie) - bezimienna mogiła żołnierza niemieckiego z II Wojny Światowej

Posty: 1326
Rejestracja: niedziela 25 mar 2018, 18:19

Bukowno (Podlesie) - bezimienna mogiła żołnierza niemieckiego z II Wojny Światowej

Postautor: RUBEX » piątek 08 mar 2019, 19:24

Na wschód od Podlesia (niegdyś osobna wieś, dziś jedna z wysuniętych na południe części Bukowna), przy niedawno wysypanej żwirem
drodze kilkaset metrów za ostatnimi zabudowaniami można natrafić na niewielką samotną mogiłę zaopatrzoną w brzozowy krzyż. Spoczywa tu nieznany żołnierz armii niemieckiej, poległy pod koniec II wojny światowej. Czytałem niegdyś historię, że żołnierz zaprzyjaźnił się z mieszkańcami wsi, którzy ukrywali go po wkroczeniu Armii Czerwonej, został on jednak wydany przez byłego Volksdeutscha, który w ten sposób chciał się zapewne przypodobać nowej władzy i zastrzelony. Leśny grób jest zadbany i łatwo go odnaleźć- nad nim przebiega linia elektryczna (trzecia licząc od zabudowań- niewielkie betonowe słupy).
Lokalizacja
Załączniki
IMG_1.JPG
IMG_1.JPG (231.8 KiB) Przejrzano 10011 razy
IMG_2.JPG
IMG_2.JPG (252.23 KiB) Przejrzano 10011 razy
IMG_3.JPG
IMG_3.JPG (204.27 KiB) Przejrzano 10011 razy
"Droga na sam szczyt, a tam nie ma nic - tylko ślady po pokoleniach..."

Posty: 27833
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Bukowno (Podlesie)- bezimienna mogiła żołnierza niemieckiego z II Wojny Światowej

Postautor: Karolina Kot » piątek 08 mar 2019, 19:26

Teraz tylko czekać na ekshumację do Siemianowic Śląskich. :(
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Bukowno (Podlesie) - bezimienna mogiła żołnierza niemieckiego z II Wojny Światowej

Postautor: kusmanek » piątek 08 mar 2019, 21:50

Super, że udało Ci się tam trafić :) Wybierałem się w to miejsce jak przysłowiowa sójka za morze ;)
Ta mogiła już od dawna była zaznaczana na mapach Compassu, podejrzewam więc iż pochowany tam żołnierz już trafił do Siemianowic.
Ciekawe, czy udało się go zidentyfikować.

Swoją drogą, nie wiedzieć czemu, zawsze mi się wydawało że to mogiła Czerwonoarmisty ;) Muszę się bliżej przyjrzeć walkom na tym terenie.
Born to make history

Posty: 27833
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Bukowno (Podlesie) - bezimienna mogiła żołnierza niemieckiego z II Wojny Światowej

Postautor: Karolina Kot » sobota 09 mar 2019, 07:38

Dobrze, że to napisałeś, Kusmanku, bo Rubex mógłby jeszcze pomyśleć, że ja do niego mam jakieś pretensje.
A tymczasem osobiście nie przepadam za wszelakimi ekshumacjami, zwłaszcza mogił, które są znane, oznaczone i o których się pamięta, bo odnoszę wrażenie, że część z tych prac jest/była prowadzona na wyrost.
W efekcie zniknęło z terenu wiele opisywanych na naszym Forum grobów.

Niemniej jednak trzeba takie miejsca opisywać.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Bukowno (Podlesie) - bezimienna mogiła żołnierza niemieckiego z II Wojny Światowej

Postautor: kusmanek » sobota 09 mar 2019, 10:10

Problem w tym, że takie miejsca często popadają w zapomnienie, brzozowy krzyż przegnije i się przewróci, a i pamięć ludzka o takim miejscu się zatrze. Ekshumacja ma sens, jeśli jest prowadzona rzetelnie i przez odpowiednie organy. Do tego dochodzi aspekt ewentualnej identyfikacji żołnierzy (jak na przykład w Rodakach). Uważam jeszcze, że po ekshumacji takie miejsca powinny dalej zostać oznaczone w terenie, najlepiej z tabliczką informacyjną ;) .
Born to make history

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Bukowno (Podlesie) - bezimienna mogiła żołnierza niemieckiego z II Wojny Światowej

Postautor: kusmanek » niedziela 10 mar 2019, 10:30

Przejrzałem radzieckie mapy.
Przez ten rejon między 19 a 20 stycznia 1945 przewinął się 998 Pułk Strzelecki 286 Dywizji Strzeleckiej, wchodzący w skład 115 Korpusu Strzeleckiego 59 Armii Radzieckiej pod dowództwem marszałka Iwana Koniewa. Poniżej fragment mapy przebiegu działań wojennych 59 Armii. Czerwony okrąg wskazuje miejsce opisanej w tym wątku mogiły.
21-01-1945.jpg
21-01-1945.jpg (249.5 KiB) Przejrzano 9958 razy

Źródło.
Born to make history

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Bukowno (Podlesie) - bezimienna mogiła żołnierza niemieckiego z II Wojny Światowej

Postautor: kusmanek » poniedziałek 11 mar 2019, 09:38

Ciekawy w tym kontekście jest raport bojowy sztabu 998 Pułku Strzeleckiego z godziny 21:00 20.01.1945 roku.

Kontynuując wykonywanie przydzielonego zadania pułk o 11:00 na północ od Podpolis (oryg.Подполев - przyp. kusmanek) rozbił kryjówkę przeciwnika w sile do kompanii, przy czym wzięto jednego jeńca; o 13:00 w rejonie wzgórza 384.02 pułk spotkał pojedyncze grupy żołnierzy, podczas rozmowy z dwoma jeńcami okazało się, że należą do 575 Pułku 304 Dywizji Piechoty, takich grup w lasach jest kilka; o 15:00 w rejonie na wschód od Pszeń i Bór Biskupi pułk spotkał się z oporem przeciwnika w sile do batalionu obsługującego baterię moździerzy kalibru 105 mm.

Według wywiadu przeciwnik ma na tym terenie okopy o pełnym profilu.
Postanowiłem - skoncentrować na zdobytym terenie 1 bs (batalion strzelecki), 2, 3 bs, sztab i jednostkę specjalną w rejonie lasu na zachód od Podlesie i w Podlesiu, z bezpośrednimi środkami ochrony w gotowości do działania. Zwiad poprowadzono w kierunku odejścia od strumienia Jaworznik. S-Z Bór Biskupi.

Podjęto środki, aby pozostać w kontakcie z Wami i sąsiednimi jednostkami, dopóki nie będzie kontaktu radiowego.

Straty osobowe: zabitych 13, rannych 3
Straty w inwentarzu: zabitych koni -, rannych koni -

Dowódca pułku major Czjernjedski

Źródło.
Przekład mojego autorstwa, wiec pewnie z błędami, ale sens się wyłapie :D
Ciekaw jestem, czy opisana w tym wątku mogiła to któryś ze wspomnianych w raporcie jeńców niemieckich, czy jednak to jeden z 13 żołnierzy radzieckich.
Born to make history

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Bukowno (Podlesie) - bezimienna mogiła żołnierza niemieckiego z II Wojny Światowej

Postautor: kusmanek » poniedziałek 11 mar 2019, 10:00

I jeszcze jedno. W Podlesiu była mogiła żołnierzy radzieckich - 150 metrów na wschód od miejscowości Podlesie. Znalazłem nazwiska 12 pochowanych:
https://obd-memorial.ru/html/search.htm ... 4,22,20,21
Nie mam pojęcia, czy została ekshumowana.
Born to make history

Posty: 1326
Rejestracja: niedziela 25 mar 2018, 18:19

Re: Bukowno (Podlesie) - bezimienna mogiła żołnierza niemieckiego z II Wojny Światowej

Postautor: RUBEX » środa 13 mar 2019, 13:14

Cytując książkę "Dzieje Bukowna" autorstwa Olgerda Dziechciarza oraz Jacka Sypienia z 2017:
Wśród mieszkańców Podlesia zachowała się pamięć o niemieckim oficerze , poruczniku (w Wehrmachcie Oberleutnant), który pozostał po przejściu frontu w tej wsi. Był lubiany, wiec ludzie ukrywali go u siebie i dawali mu pożywienie. Znalazł się jednak były volksdeutsch, który doniósł Rosjanom o ukrywającym się Niemcu. Żołnierz został przez nich rozstrzelany i pochowany w ziemnym grobie. Jedna z mieszkanek wsi miała dokumenty zabitego, ale kiedy chciała oddać je po jego śmierci do urzędu w Bukownie, usłyszała, że lepiej żeby je wyrzuciła do kosza. Na mogile z brzozowym krzyżem mieszkańcy zapalają znicze i kładą kwiaty.

Książka jest fenomenalna, znajduje się w niej opis jeszcze co najmniej dwóch niemieckich mogił z Bukowna (jedna ekshumowana, jedna podobno jeszcze nigdzie nie wzmiankowana- jeśli ktoś chce nieco więcej informacji zapraszam na priv), oraz jednego żydowskiego kirkutu (podobno śladów już nie ma, ale kto wie...). Dochodzi jeszcze monografia olkuskiej Bazyliki, na której opisano kilka cmentarzy w terenu Olkusza.
"Droga na sam szczyt, a tam nie ma nic - tylko ślady po pokoleniach..."

Posty: 6
Rejestracja: czwartek 21 paź 2021, 14:56

Re: Bukowno (Podlesie) - bezimienna mogiła żołnierza niemieckiego z II Wojny Światowej

Postautor: szafex » sobota 21 maja 2022, 21:10

Mam pytanie do Kusmanka:
przy czym wzięto jednego jeńca; o 13:00 w rejonie wzgórza 384.02


Czy to wzgórze to czasami nie jest Diabla Góra?


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości