Strona 1 z 1

Bochnia - kwatera żołnierzy Armii Czerwonej

: poniedziałek 11 wrz 2017, 21:21
autor: Karolina Kot
Na założonym w XVIII wieku cmentarzu komunalnym w Bochni, znajdującym się przy ulicy Orackiej, na gruntach przyłączonych do terenu nekropolii już po II Wojnie Światowej, zlokalizowana jest duża, zbiorcza kwatera wojenna, w których pochowano żołnierzy Armii Czerwonej.
W dniach 5-20 lutego 1948 roku, na polecenie władz wojewódzkich w Krakowie, dokonano zbiorowych ekshumacji żołnierzy radzieckich z 40 pojedynczych mogił i zbiorowych grobów znajdujących się na terenie powiatu bocheńskiego. Były to między innymi miejscowości Rajbrot, Marszowice, Muchówka, Niegowić, Nieprześnia, Nieszkowice Wielkie, Rajbrot, Trzciana, Ubrzeż, Wola Wieruszycka.
W sumie na Oracką przewieziono 537 (niektóre źródła podają liczbę 541) poległych.

W 14 zbiorczych grobach spoczęło łącznie prawdopodobnie 662 żołnierzy należących do 13 i 28 Korpusu 60 Armii I Frontu Ukraińskiego. Swoje miejsce pochówku znalazło tu także kilkoro cywilnych obywateli ówczesnego ZSRR.
Groby te są bezimienne, pozbawione tabliczek (zauważyć można tylko jedną, dobrze ukrytą w iglakach). Całość upamiętnia skromny, betonowy pomnik z inskrypcją "Za Naszą Wolność i Waszą".
Kiedyś obelisk wieńczyła metalowa gwiazda koloru czerwonego. Skradziono ją jednak i ktoś zastąpił ją... czubkiem z choinki bożonarodzeniowej. W sumie nieźle ta prowizorka się udała, z daleka nie widać różnicy.
Na marginesie chciałabym dodać, iż z doświadczenie nauczyło nas, że pod sporym znakiem zapytania należałoby postawić staranność działań ekshumacyjnych z tamtego okresu. Można się spodziewać, że w miejscu pierwotnego pogrzebania zwłok żołnierzy mogły pozostać jeszcze zapomniane ludzkie szczątki.

Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2017 roku.
Lokalizacja
Źródło informacji: Jan Flasza, Janina Kęsek, "Cmentarze bocheńskie"

Re: Bochnia - kwatera żołnierzy Armii Czerwonej

: sobota 30 cze 2018, 18:28
autor: Jarek
A tak to na archiwalnej fotografii kiedyś wyglądało:

bochnia kwatera.jpg
bochnia kwatera.jpg (143.46 KiB) Przejrzano 4667 razy


Wbrew ogólnemu mniemaniu , ACz była bardzo zbiurokratyzowana i do dnia dzisiejszego zachowały się spisy poległych , zawierające sporo danych o pochowanych w poszczególnych miejscach Powiatu Bocheńskiego . Zadałem sobie trud zgromadzenia danych i posiadam w swoim archiwum nazwiska większości poległych na naszym terenie czerwonoarmistów. Oto przykład zestawienia strat z naszego rejonu:

bochnia.jpg
bochnia.jpg (174.79 KiB) Przejrzano 4667 razy