Sułoszowa - grób żołnierzy niemieckich

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Sułoszowa - grób żołnierzy niemieckich

Postautor: Karolina Kot » wtorek 26 gru 2017, 22:02

Na informację o tym miejscu natrafiłam przeglądając książkę autorstwa pani Eweliny Łągiewki "Kapliczki i krzyże przydrożne gminy Sułoszowa".
Autorka nie zamieściła co prawda zdjęcia obiektu, jednak w opisie podała kilka cennych informacji, uzyskanych od mieszkańców wsi. Według wywiadu terenowego porośnięty sosnowym lasem, piaszczysty pagórek miał stać się zbiorowym grobem dla około stu niemieckich żołnierzy, poległych w czasie ciężkich walk o Sułoszową, toczących się w dniach 18 - 20 stycznia 1945 roku.
Niewdzięcznym i trudnym zadaniem pochowania zabitych w mocno zamarzniętej ziemi zajęło się czterech mężczyzn. Z ich relacji, przekazanych dalszym pokoleniom wynikało, iż żołnierze Wehrmachtu zostali pogrzebani bez mundurów i butów. Niektórym zwłokom brakowało serdecznego palca u ręki, odciętego zapewne celem skradzenia ślubnej obrączki.
Jednak moim zdaniem najważniejszą informacją było zeznanie wspominające o metalowych blaszkach, zawieszonych na piersiach poległych. Prawdopodobnie Niemcy z Sułoszowej zostali pochowani z nieśmiertelnikami na szyjach.
Zapytani o grób mieszkańcy twierdzili zgodnie, iż nikt nie dokonywał ekshumacji tych ludzi, jedynie przy wybieraniu piasku trafiano czasem na ludzkie kości, jednak ze stuprocentową pewnością nie potrafię wykluczyć, czy szczątki te nie trafiły w latach powojennych na cmentarz do Olkusza.
A jeśli nikt ich nie ruszał nadal są w Sułoszowej?
Kto wie, może ktoś tam nadal na nich czeka i szuka grobu tych ludzi? Szuka miejsca spoczynku ojca, albo dziadka?


Chociaż Sułoszowa jest jedną z najdłuższych wsi w Polsce i wydawało się, że szanse na odszukanie grobu są znikome, okazało się jednak, że jakimś przedziwnym zrządzeniem losu udało mi się odszukać właściwe miejsce. Niewiele miałam na ten temat danych. Wiedziałam, że grób znajduje się w sosnowym lasku, na pagórku, z którego wydobywano piasek. I że mieścił się tam "koński cmentarz" czyli mogilnik dla padłych zwierząt.
Z pomocą przyszedł LIDAR, dzięki niemu wytypowałam podejrzane miejsce i w najbliższej wolnej chwili popędziłam sprawdzić to wszystko w terenie. Rzeczywiście, znajdowała się tam odkrywka w której pozyskiwano piasek. Na dodatek ze skarpy spojrzała na mnie pustymi oczodołami czaszka krowy lub konia.
Serce zaczęło mi bić mocniej, czułam, że jestem bardzo blisko.
- Panowie, być może macie ostatnią szansę na odnalezienie, być może nikt inny już się nad wami nie pochyli. Dajcie mi jakiś znak, gdzie was szukać!

I wtedy usłyszałam gwizdanie.
Gwizdał Fala.
- Hej, tu jest jakiś stary krzyż!

Znaleźliśmy.
Zdjęcia pochodzą z listopada i grudnia 2017 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Widok ogólny (1).JPG
Widok ogólny (1).JPG (106.59 KiB) Przejrzano 6968 razy
Koński cmentarz (1).JPG
Koński cmentarz (1).JPG (102.64 KiB) Przejrzano 6968 razy
Koński cmentarz (2).JPG
Koński cmentarz (2).JPG (125.53 KiB) Przejrzano 6968 razy
Koński cmentarz (3).JPG
Koński cmentarz (3).JPG (89.43 KiB) Przejrzano 6968 razy
Zapomniany krzyż (1).JPG
Zapomniany krzyż (1).JPG (111.51 KiB) Przejrzano 6968 razy
Zapomniany krzyż (4).JPG
Zapomniany krzyż (4).JPG (66.12 KiB) Przejrzano 6968 razy
Zapomniany krzyż (5).JPG
Zapomniany krzyż (5).JPG (49.28 KiB) Przejrzano 6968 razy
Zapomniany krzyż (2).JPG
Zapomniany krzyż (2).JPG (77.96 KiB) Przejrzano 6968 razy
Zapomniany krzyż (3).JPG
Zapomniany krzyż (3).JPG (120.32 KiB) Przejrzano 6968 razy
Widok ogólny (2).JPG
Widok ogólny (2).JPG (127.52 KiB) Przejrzano 6968 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Sułoszowa - grób żołnierzy niemieckich

Postautor: Karolina Kot » niedziela 31 gru 2017, 19:59

Chciałam poinformować szanownych Strażników Czasu, że wywiązałam się z terminami. ;)
Tak jak mi poradziliście, powiadomiłam Stowarzyszenie "Pomost" oraz Volksbund o tym domniemanym masowym grobie i w dodatku zrobiłam to - zgodnie z obietnicą - jeszcze w roku 2017. Nawet mi zostały w zapasie cztery godziny czasu.

Oby się te instytucje zainteresowały mogiłą z Sułoszowej.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Sułoszowa - grób żołnierzy niemieckich

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 22 sty 2018, 23:11

Sprawą zajęła się fundacja "Pamięć".
Lokalizacja domniemanej mogiły zbiorowej została pozytywnie zweryfikowana w terenie, aktualnie trwają czynności związane z uzyskaniem pozwolenia na ewentualne prace ekshumacyjne.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Sułoszowa - grób żołnierzy niemieckich

Postautor: kusmanek » wtorek 23 sty 2018, 12:53

To bardzo dobra wiadomość :)
Mam nadzieję, że Fundacji uda się doprowadzić sprawę do końca i chłopcy z godnością trafią na cmentarz w Siemianowicach.
Tymczasem kolejna osoba na FB potwierdza informację o Niemcach w Sławkowie. Ponoć leżą na Koźle, w okolicach przystanku autobusowego, tuż przy zjeździe na E94. Jeden z gości napisał, że mogiła jest pod obecną drogą...
Tyle razy człowiek tamtędy jeździł i nic nie wiedział...
Born to make history

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Sułoszowa - grób żołnierzy niemieckich

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 26 sie 2019, 20:41

Dostałam dziś wiadomość od pana ekshumatora z fundacji "Pamięć". Pomimo potwierdzeń z kilku źródeł i - zdawać się mogło - pewności co do lokalizacji, podczas niedawno przeprowadzonych prac poszukiwawczych niestety nie natrafiono na ludzkie szczątki we wskazanym przez nas miejscu.
Prawdopodobnie coś nie jest tak z informacją o tym grobie, mogła ona przez lata ulec przekształceniu, albo żołnierze zostali pochowani, ale dosłownie kilka metrów dalej i szukaj dziś igły w stogu siana.

Przeniosłam informację o domniemanej mogile do działu otwartego, może większą grupą coś wspólnie wymyślimy, może ktoś coś wie, ktoś coś słyszał.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Sułoszowa - grób żołnierzy niemieckich

Postautor: kusmanek » wtorek 27 sie 2019, 09:58

I jeszcze jedna informacja odnośnie Sułoszowej. Oprócz opisanej w tym wątku mogiły żołnierzy niemieckich, w okolicy znajdowały się także groby armii radzieckiej.
sułoszowa.jpg
sułoszowa.jpg (33.84 KiB) Przejrzano 6895 razy

W mogile nr 17 pochowano 20 żołnierzy, w nr 18 - 28.
Suloszowa2.jpg
Suloszowa2.jpg (196.26 KiB) Przejrzano 6895 razy
Born to make history

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Sułoszowa - grób żołnierzy niemieckich

Postautor: kusmanek » środa 28 sie 2019, 10:57

Nadmienię jeszcze, iż z terenu ówczesnej gminy Sułoszowa ekshumowano na cmentarz w Olkuszu łącznie 108 nieznanych z nazwiska żołnierzy Armii Czerwonej.
Oczywiście w przypadku tych "nieznanych" - dziś da się w dużej mierze odtworzyć ich nazwiska. Pochowani są w kwaterach 33, 34, 41, 42, 43, 44
Poniżej schemat działań wojennych 1076 Pułku Strzeleckiego z 18-20.01.1945 roku.
suloszowa.jpg
suloszowa.jpg (263.42 KiB) Przejrzano 6878 razy
Born to make history


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości