Jaszkowa Górna - dawny gołębnik

Posty: 28063
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Jaszkowa Górna - dawny gołębnik

Postautor: Karolina Kot » czwartek 25 kwie 2024, 00:29

We wsi Jaszkowa Górna (Oberhannsdorf), położonej w gminie Kłodzko, powyżej kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja, w podwórku domu z numerem 94, znajduje się stary, zrujnowany gołębnik, pochodzący zapewne z początku XX wieku.
Jest to niewielki obiekt, założony na planie czworoboku. Wzniesiono go w konstrukcji muru pruskiego (szkielet drewniany wypełniony cegłami, a następnie otynkowany) i przykryto dwuspadowym dachem.
Na górnych kondygnacjach mieściły się lęgowiska dla gołębi, a na parterze zapewne kurnik dla nielotów.

Moje zdjęcia powstały w kwietniu 2024 roku.
Załączniki
Dawny gołębnik (1).jpg
Dawny gołębnik (1).jpg (117.41 KiB) Przejrzano 62 razy
Dawny gołębnik (2).jpg
Dawny gołębnik (2).jpg (107.5 KiB) Przejrzano 62 razy
Dawny gołębnik (4).jpg
Dawny gołębnik (4).jpg (71.36 KiB) Przejrzano 62 razy
Dawny gołębnik (3).jpg
Dawny gołębnik (3).jpg (71.47 KiB) Przejrzano 62 razy
Dom z numerem 94.jpg
Dom z numerem 94.jpg (172.13 KiB) Przejrzano 62 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 13
Rejestracja: sobota 11 kwie 2020, 15:27

Re: Jaszkowa Górna - dawny gołębnik

Postautor: Azazel » czwartek 25 kwie 2024, 21:13

Mnie się wydaje że w gołębniku mieszkały gołębie a w kurniku kury. Ale to też pewny nie jestem ale tak jest u nas w Wielkopolsce. Całkiem możliwe że tam na piętrze mieszkał koń a na dole kozy. W każdym razie przepiękne widoki, widoki poniemieckie.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość