Mietków - zabytkowy gołębnik

Posty: 28104
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Mietków - zabytkowy gołębnik

Postautor: Karolina Kot » piątek 14 sty 2022, 06:56

W Mietkowie (Mettkau), miejscowości położonej w powiecie wrocławskim, przy ulicy Kolejowej 25, na placu należącym do firmy Flora Sp. Z.o.o, zachował się śliczny, drewniany gołębnik, pochodzący z roku 1898.
Jest to dość typowa dla Śląska konstrukcja wielokątna z , ustawiona na wysokim słupie. Na dachu posiada zachowaną do dziś chorągiewkę i różę wiatrów.
Gołębnik znajduje się w rejestrze zabytków.
Obecnie nie jest użytkowany zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.

Jest w Mietkowie coś, co jest jedyne w swoim rodzaju. Ciekawy i niecodzienny element przestrzenny to wolnostojący GOŁĘBNIK znajdujący się w Mietkowie. Niewielki, drewniany domek dla ptaków stoi dumnie na wysokim, solidnym słupie.

Niespotykany gołębnik pochodzący z 1898 r. zachował się w dobrym stanie i posadowiony jest na środku ogólnodostępnego placu firmy Flora.

Wojewódzki Konserwator Zabytków uznał obiekt za zabytkowy, znajduje się on również w Ewidencji Zabytków Gminy Mietków, co oznacza, że wszelkie prace związane z remontem bądź konserwacją powinny być uzgadnianie z Dolnośląskim Konserwatorem Zabytków.

Hodowla gołębi była praktykowana przez człowieka już 10 000 lat temu, w niemal każdej części świata. Przez ten czas, ludzie dokładnie zbadali zachowania dzikich gołębi. I choć dziś zainteresowanie komercyjną hodowlą wzrasta w Europie, na razie nie obserwujemy tego trendu w Mietkowie. Za przodka udomowionych gołębi uważany jest gołąb skalny, ujarzmiony około 10 tysięcy lat temu. W tym czasie powstało wiele odmian tych ptaków. Ornitologia każdą z nich traktuje oddzielnie, jednak gołębiarze często dzielą je na większe grupy, ze względu ich na przeznaczenie. Możemy więc nieoficjalnie mówić o gołębiach:

Sportowych - przeznaczonych do zawodów, m. in. wyścigów. Hodowane specjalnie do brania udziału w konkursach szybkości, sprawności i reprodukcji.

Ozdobnych - hodowanych "na pokaz" - okazy przygotowywane do udziału w wystawach oraz konkursach piękności. Prawie zawsze pochodzą ze skrzyżowania ras. Powstało wiele fantastycznych odmian gołębi ozdobnych, w bajecznych kolorach i niecodziennych rozmiarach.

Mięsne - przeznaczone do produkcji gołębiego mięsa. Odmiany te najczęściej nie potrafią poruszać się tak dobrze jak inne gołębie, więc niemal całe życie spędzają w gołębniku. Gołębie mięsne wykorzystywane były już w starożytnym Rzymie, jako źródło łatwego i zdrowego pożywienia, np. zimą, gdy polowanie na większą zwierzynę było trudne. Mięso osobników tucznych jest soczyste i delikatne. Ceni się je głównie z uwagi na wyjątkowo charakterystyczny aromat, a także lekkostrawność.

Dzisiaj gołębniki są to zazwyczaj drewniane, duże skrzynie, z wylotami przymykanymi w razie potrzeby siatką. Umieszcza się w nich półki lub klatki, poidło oraz zbiorniki z pożywieniem. Są budowane tak, by zapewnić ptakom swobodę poruszania się, komfort oraz ochronę przed potencjalnymi drapieżnikami (gryzonie, jastrzębie, koty). Starożytne gołębniki to kompleksy otworów skalnych, gdzie trzymano ptaki. Średniowieczne były obszernymi, kamiennymi wieżami z otworami w ścianie dla ptaków. Współcześnie powstaje wiele typów domków dla ptaków, a niektóre mogą być przykładami doskonałej architektury oraz oryginalną ozdobą ogrodu.

Gołębnik w Mietkowie obecnie nie ma mieszkańców. Wymaga też niewielkiego remontu, a przynajmniej odświeżenia. Niestety sytuacja prawna nieruchomości nie jest uregulowana, co w praktyce oznacza brak właściciela zainteresowanego przywróceniem gołębnikowi odpowiedniej rangi. W tym roku zabytkowy obiekt kończy 120 lat. Gołębnik znajduje się na trasie szlaku rowerowego Eurovelo nr 9 - w centralnej części placu - Mietków ul. Kolejowa 35. Jeśli będziecie w pobliżu, koniecznie zwróćcie uwagę na jego ciekawą budowę. Gołębnik jest pomnikiem historii i kultury tego obszaru, gdzie jeszcze do początków XIX w. dominowało budownictwo drewniane.

A. Wesołowska
Źródło

Niestety, z powodu późnej pory mojej wizyty w tym miejscu zdjęcia zostały wykonane już zza bramy.
Załączniki
Gołębnik (1).JPG
Gołębnik (1).JPG (37.48 KiB) Przejrzano 1361 razy
Gołębnik (2).JPG
Gołębnik (2).JPG (52.35 KiB) Przejrzano 1361 razy
Gołębnik (3).JPG
Gołębnik (3).JPG (76.79 KiB) Przejrzano 1361 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość