Strona 1 z 1

Ślęża - zagroda dla bydła nr 17

: środa 13 wrz 2023, 00:45
autor: Karolina Kot
W kilkunastu miejscach rozrzuconych na stokach Ślęży natrafić można na tajemnicze konstrukcje kamienne, z których część zaznaczono na mapach i opisano jako "dawna zagroda dla bydła".
Ponieważ uwielbiam odszukiwać tego typu nieoczywiste i zapomniane miejsca, postanowiłam je osobiście obejrzeć i uwiecznić na naszym Forum. Zamysł ten realizuję uparcie z tygodnia na tydzień.

W dodatku podczas opracowywania tematu okazało się, że zadaniem mam już mocno ułatwione. ;)
Na stronie naszesudety.pl pan Witold Komorowski wykonał tak dobrą analizę problematyki kamiennych zagród ślężańskich, że po prostu nie ma za bardzo czego poprawiać.
Poniżej fragment opisu:

Wszystkie zagrody ślężańskie z reguły mają kształty równoległoboków, często prostokątów, o bokach od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów. Boki tych czworokątów są utworzone z niskich (poniżej jednego metra) nasypów kamiennych lub – rzadziej – murków ułożonych z dopasowanych głazów. Wnętrza ogrodzonych placyków są na ogół oczyszczone z kamieni i wyrównane. Obecnie część ogrodzeń kamiennych jest trudna do identyfikacji w terenie ponieważ zarasta je las i pokrywa gruba warstwa liści. W tych lepiej zachowanych można zauważyć pewną prawidłowość: w najniżej położonym kącie zagrody znajduje się wąska przerwa w ogrodzeniu stanowiąca swoistą bramkę, która być może umożliwiała spłynięcie roztopionego wiosną śniegu, a w czasach kiedy zagrody spełniały swą rolę, była zamykana jakąś drewnianą zaporą.

- Źródło

Prezentowana na moich zdjęciach zagroda jest duża i częściowo źle zachowana. Znajduje się na południowo - zachodnim stoku Ślęży, na południe od wzniesienia skalne (521 m n.p.m.), pomiędzy biegnącymi na tym odcinku razem niebieskim i zielonym szlakiem turystycznym, a położonym niżej szlakiem czarnym, poprowadzonym asfaltowa drogą wiodącą z przełęczy Tąpadła do wsi Sady.
Ma nietypowy kształt zbliżony do pięcioboku. W południowej części posiada dość dobrze czytelną "bramę", która prowadzi w okolice rejonu źródliskowego (dziś znajdują się tu jedynie bajora chętnie odwiedzane przez dziki).

Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2023 roku.