Świdnica - mural poświęcony Joannie Girej

Posty: 28126
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Świdnica - mural poświęcony Joannie Girej

Postautor: Karolina Kot » piątek 29 gru 2023, 00:11

W centrum Świdnicy, na rogu ulicy Różanej i Trybunalskiej, naprzeciwko narożnej wieżyczki więzienia, znajduje się niepokojący są mroczną wymową mural.
Powstał we wrześniu 2022 roku. Poświęcono go pamięci młodziutkiej dziewczyny, artysty - plastyka.
Joanna Elżbieta Girej, znana również jako Pani Nożownik (prowadziła blog o tym tytule), miała zaledwie 25 lat. Zmarła w dniu 24 stycznia 2015 roku.


Delikatność łączyła z ostrym rysem czarnego tuszu, a klimat jej prac przypomina atmosferę z niezwykle popularnego serialu „Stranger Things”. Joanna Girej zmarła w wieku zaledwie 25 lat w 2015 roku. – Była wyjątkową osobą, chcemy, by o niej pamiętano – mówi brat Tomasz. Z inicjatywy Świdnickiego Ośrodka Kultury i rodziny artystki powstaje mural, inspirowany jej pracami.

Urodzona 11 września 1989 roku w Świdnicy Joanna Girej była absolwentką Studium Grafiki Reklamowej przy Zespole Szkół Ekonomicznych. Kochała muzykę i rysunek. Swoje prace prezentowała od 2008 roku na 14 wystawach zbiorowych i 4 indywidualnych, angażowała się w promocję młodych zespołów muzycznych. Była stypendystką prezydenta Świdnicy.

„Zakaz wstępu kolorystyce! Tu dominuje czerń, biel i odcienie szarości. Ten wernisaż to miejsce i ukłon dla smutku, mroku, ciarkotwórczej tajemnicy, rozpaczy i przepięknej czerni, których tak wszyscy się boją” – tak Joanna Girej pisała o swojej ostatniej wystawie „Ukryty wymiar”, która została zaprezentowana w nieistniejącej już Galerii 44 w Świdnicy w 2014 roku. Sama Joanna była pełna kontrastów: „przez otoczenie odbierana jako postać mroczna, o przeszywającym spojrzeniu, wewnątrz piękna dusza, o wielkim sercu” – napisał brat w ulotce do wystawy, zorganizowanej przez bliskich po śmierci Joanny.

Nieprzypadkowo mural poświęcony Joannie powstaje na ścianie budynku przy ul. Różanej. – W swoje prace siostra często wplatała motyw róży, zwykle oplecionej na starej ramie obrazu czy lustra i taki właśnie motyw, nawiązujący do nazwy ulicy, pojawi się na muralu. W całość wkomponowany będzie portret Joanny. Ona sama była bardzo skromna, nigdy, mimo że ja namawiałem, nie narysowała swojego wizerunku. Teraz będzie go miała – mówi Tomasz Girej.

– W tej pracy wykorzystuję grafikę Joanny, będzie tylko lekko zmodyfikowana – mówi Robert Kukla, świdnicki artysta plastyk, autor wielu murali w całej Polsce. – Praca powstaje za zgodą wspólnoty mieszkaniowej na prywatnym budynku, a jest to wspólna inicjatywa Świdnickiego Ośrodka Kultury i rodziny Joanny Girej.

Młoda artystka wciąż jest obecna w przestrzeni wirtualnej. Nadal można odwiedzać jej blog „Pani Nożownik”. Jej sylwetka została upamiętniona także przez Barbarę Elmanowską w książce „Czarny Pegaz, poświęconej artystom pochowanym na świdnickich cmentarzach.

Źródło

Moje zdjęcia wpasowały się w klimat, są mroczne i wykonane już po zachodzie słońca, w grudniu 2023 roku.
Styl pani Joanny jest mi bardzo bliski, ale na szczęście - dzięki profesjonalnej pomocy - zmieniłam jego bieg.
Załączniki
Pani Nożownik (1).jpg
Pani Nożownik (1).jpg (54.9 KiB) Przejrzano 290 razy
Pani Nożownik (4).jpg
Pani Nożownik (4).jpg (54.47 KiB) Przejrzano 290 razy
Pani Nożownik (3).jpg
Pani Nożownik (3).jpg (67.31 KiB) Przejrzano 290 razy
Pani Nożownik (2).jpg
Pani Nożownik (2).jpg (73.75 KiB) Przejrzano 290 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości