Strona 1 z 1

Bytom - Miechowice, cmentarz diakonis

: niedziela 21 sie 2016, 22:43
autor: Karolina Kot
Na terenie historycznej "Ostoi Pokoju", założonej przez Ewę von Tiele Winckler, znaną jako "Matkę Ewę", od roku 1893 istnieje ewangelicki diakonat żeński.
Powołaniem pracujących tu diakonis jest praca na rzecz najbardziej potrzebujących. Misja ta kontynuowana jest do dziś - na terenie kompleksu zabudowań funkcjonuje obecnie nowoczesny Ewangelicki Dom Opieki .
Nieopodal znajduje się zabytkowy, neogotycki kościół ewangelicki z 1896 roku (obecnie w remoncie, z powodu szkód górniczych). Za jego prezbiterium, w sąsiedztwie budynku dawnej plebanii, odnajdziemy niewielki cmentarzyk, przeznaczony dla zmarłych diakonis z "Ostoi Pokoju".
Jest to miejsce niezwykle skromne. Rzędy jednakowych w większości krzyży skłaniają do myślenia.
Niestety, podczas mojej wizyty w Miechowicach nad Śląskiem przetaczała się akurat gwałtowna burza, więc fotografie wyszły mi takie sobie.

Lokalizacja

Re: Bytom - Miechowice, cmentarz diakonis

: niedziela 21 sie 2016, 22:48
autor: Karolina Kot
Wśród grobów diakonis znajdziemy mogiłę, w której w roku 1930 spoczęła Ewa von Tiele Winckler, czyli sama Matka Ewa, założycielka "Ostoi Pokoju".
Jej grób jest bardzo skromny, praktycznie bezimienny. Zamiast imienia i nazwiska na płycie widnieje krótki, łaciński napis "Ancilla Domini" - służebnica pańska.

Re: Bytom - Miechowice, cmentarz diakonis

: środa 11 sty 2017, 22:00
autor: Karolina Kot
Na cmentarzyku pochowani zostali także pastorzy parafii ewangelickiej wraz z małżonkami. Ich grobowce noszą, niestety, ślady barbarzyńskiej akcji skuwania niemieckich napisów, jaka przetoczyła się przez Śląsk po zakończeniu II Wojny Światowej.

Re: Bytom - Miechowice, cmentarz diakonis

: środa 11 sty 2017, 22:04
autor: Karolina Kot
Obok duchownych spoczął także Hermann Kocks, dyrektor kopalni "Preussen" (późniejszej KWK "Miechowice"), zastrzelony w wieku 61 lat podczas III Powstania Śląskiego.
Zginął on w dniu 3 maja 1921 roku niejako przez przypadek - celem ataku miała być bowiem inna osoba.

Źródło informacji: "Cmentarze bytomskie od średniowiecza do współczesności", praca zbiorowa pod redakcją Jana Drabiny.