Mrokocin - cmentarz ewangelicki

Mrokocin - cmentarz ewangelicki

Postautor: Karolina Kot » wtorek 20 sie 2019, 06:32

Mrokocin to nieduża wieś, położona w powiecie ząbkowickim, w gminie Kamieniec Ząbkowicki.
Niemal w jej samym centrum, przy głównej drodze, naprzeciwko zabudowań młyna zbożowego, dostrzec można ceglaną, neogotycką bramę cmentarną, nadal zaopatrzoną w kutą kratę.
Strzeże ona wejścia na teren dawnego, XIX - wiecznego cmentarza ewangelickiego, opuszczonego i nieużytkowanego od czasów II Wojny Światowej.
Z racji swego położenia - na stoku - ma on ciekawy układ tarasowy. W najwyższym punkcie umiejscowiono neogotyckie mauzoleum rodziny von Rock Volmerstein.

Dałoby się przeleźć przez mur, ale nie zdecydowałam się na to. W sezonie wegetacyjnym wizyta w tym miejscu mija się z celem. Spróbuję zajrzeć do Mrokocina ponownie, kiedy liście opadną z drzew.
Odwiedziny zapowiadają się ciekawie.
Zobaczymy.

Zdjęcia wykonałam w sierpniu 2019 roku.
Cmentarz ewangelicki (1).JPG
Cmentarz ewangelicki (1).JPG (135.89 KiB) Przejrzano 209 razy
Cmentarz ewangelicki (3).JPG
Cmentarz ewangelicki (3).JPG (134.6 KiB) Przejrzano 209 razy
Cmentarz ewangelicki (4).JPG
Cmentarz ewangelicki (4).JPG (136.76 KiB) Przejrzano 209 razy
Cmentarz ewangelicki (2).JPG
Cmentarz ewangelicki (2).JPG (149.08 KiB) Przejrzano 209 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”