Lubomierz - buk "Lubomił"

Posty: 28104
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Lubomierz - buk "Lubomił"

Postautor: Karolina Kot » niedziela 14 sty 2024, 14:02

W Lubomierzu (Liebenthal), niedużym, dolnośląskim miasteczku, położonym w powiecie lwóweckim, na skwerze przy Placu Kościelnym, obok zabytkowego kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Mari Panny i św. Maternusa, nieopodal klasztoru sióstr benedyktynek, rośnie sobie wyjątkowej klasy buk.
Drzewo jest rozłożyste, ładna i naprawdę stare.

Nie mam pojęcia, ile może liczyć sobie lat. Dość wiekowo wyglądało już na przedwojennych widokówkach, prezentujących zabytkowy pręgierz klasztorny.

W roku 2011 buk zyskał imię: dzieci z Przedszkola Miejskiego w Lubomierzu nazwały go "Lubomiłem".
Fakt ten upamiętniono estetyczną, kamienną tablicą pamiątkową.

Podczas mojej wizyty (październik 2021 roku) jakoś nie znalazłam w pobliżu Lubomiła tabliczki informującej, że jest to chroniony prawem pomnik przyrody.
Załączniki
Buk Lubomił (1).JPG
Buk Lubomił (1).JPG (129.54 KiB) Przejrzano 203 razy
Buk Lubomił (2).JPG
Buk Lubomił (2).JPG (132.11 KiB) Przejrzano 203 razy
Buk Lubomił (3).JPG
Buk Lubomił (3).JPG (136.37 KiB) Przejrzano 203 razy
Buk Lubomił (4).jpg
Buk Lubomił (4).jpg (124.5 KiB) Przejrzano 203 razy
Buk Lubomił (5).JPG
Buk Lubomił (5).JPG (96.72 KiB) Przejrzano 203 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość