Strona 1 z 1

Biadacz - grodzisko

: środa 13 cze 2018, 23:43
autor: Karolina Kot
Na zachodnim krańcu miejscowości Biadacz, wsi położonej w gminie Kluczbork, przy granicy z Kujakowicami, wśród pól, znajduje się ziemny kopiec porośnięty drzewami, stanowiący pozostałość po grodzisku stożkowatym, wzniesionym nad Potokiem Kujakowickim w okresie późnego średniowiecza.
Warownia pierwotnie otoczona była fosą wypełnioną wodą, po której dziś zachowało się jedynie słabo czytelne obniżenie terenu. Na majdanie wznosiła się zapewne wieża mieszkalno - obronna.

Zabytek znany jest naukowcom co najmniej od lat międzywojennych, badania archeologiczne prowadził na nim niemiecki archeolog Georg Raschke. Po wojnie, w latach 70. XX wieku obiekt badali także polscy archeolodzy: Klemens Macewicz oraz Roman Pastwiński. Nie mam pojęcia, dlaczego obaj panowie natrafili na zaledwie jeden fragment ceramiki, podczas mojej króciutkiej wizyty w tym miejscu zauważyłam tego ustrojstwa całkiem sporo.
Niestety, mojej uwadze nie uszły jakieś podejrzane kupy ziemi, wywalone na teren fosy grodziska. Mocno mi się one nie spodobały.

Zdjęcia wykonałam w kwietniu 2018 roku.
Lokalizacja
Źródło informacji: Wojciech Gorgolewski, Eugeniusz Tomczak, "Grodziska Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z lotu ptaka"

Re: Biadacz - grodzisko

: czwartek 14 cze 2018, 07:31
autor: Karolina Kot
A tu mamy zdjęcia z lotu ptaka, wykonane przez Muninna, drona Fali.
Jeśli się dobrze przypatrzeć fotografiom, to można na nich dostrzec biegającego po polach wokół gródka autora wątku. ;)