Puszyna - grodzisko

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Puszyna - grodzisko

Postautor: Karolina Kot » niedziela 17 cze 2018, 22:49

W lesie położonym na wschód od wsi Puszyna (powiat nyski, gmina Korfantów), nieopodal drogi łączącej Piechocice i Grabinę, w obszarze tzw. Przesieki Śląskiej znajduje się malutkie i mocno zniwelowane stożkowate grodzisko.
Ponieważ moja wizyta w tym miejscu wypadła w pełni sezonu wegetacyjnego, naszukałam się zabytku po krzakach, aż miło. W pewnej chwili zające zamieszkujące okoliczne zagajniki zaczęły mnie mijać obojętnie w niedużej odległości, uznawszy zapewne moja osobę za "swojaka". Kiedy nareszcie natrafiłam na relikty kopca, byłam mocno zawiedziona i powątpiewałam w istnienie w tym miejscu osadnictwa. Rzut okiem na ziemię szybko poprawił mi jednak humor: nalazłam kilka ułamków ceramiki z późnego średniowiecza, które potwierdziły ostatecznie, że wytypowałam obiekt właściwie.

Pozwolę sobie zacytować poniżej opis grodziska, sporządzony przez pana Krzysztofa Spychałę na potrzeby portalu zabytek.pl

Usytuowanie i opis

Grodzisko zlokalizowane jest w lesie, około 600 m na południe od mostu na rzece Ścinawce, około 75 m na wschód od cieku, przy którym dalej na południe (około 450 m) istniał ongiś młyn wodny, około 100 m na zachód od duktu leśnego z Puszyny do Pleśnicy. Grodzisko ma kształt zbliżony do owalu o wymiarach około 40x45 m. Stożek otoczony jest fosą i dookolnym, szczątkowo zachowanym wałem. Od strony północno-zachodniej, zachodniej i południowo-zachodniej zachowały się ślady dodatkowego umocnienia w postaci półkolistego nasypu zewnętrznego. Wysokość stożka wynosi około 2 m, a szerokość fosy od 2 do 6 m. Szerokość wału wewnętrznego wynosi około 2-2,5 m, a jego wysokość do około 1 m.

Historia

Badania sondażowe określiły chronologię obiektu na X-XII wiek i XIII-XIV wiek. Jednakże należałoby przeprowadzić rozpoznanie obiektu rozgraniczające jego użytkowanie w obu fazach.

Stan i wyniki badań

Badania poszukiwawcze w 1933 i 1939 roku prowadził G. Raschke oraz w 1953 roku I. Kuźniewski. W 1985 roku w wyniku kwerendy map archiwalnych oraz rozmów z mieszkańcami, m.in. z p. Karolem Spyra z Piechocic, grodzisko zweryfikował i inspekcjonował K. Spychała. W 1986 roku zespół archeologów urzędu konserwatorskiego w Opolu wykonał badania sondażowe grodziska oraz wykonał jego pomiary. Badania wykazały istnienie warstwy kulturowej, a na głębokości około 70 cm odkryto relikty ławy fundamentowej budowli wykonanej z gliny i kamieni. Prawdopodobnie ława ta była podstawa drewnianej wieży. Na majdanie odkryto kilkadziesiąt fragmentów naczyń datowanych na okres wczesnośredniowieczny i późnośredniowieczny. Stan zachowania grodziska dobry. W 1986 roku wykonano plan warstwicowy grodziska. Grodzisko w Puszynie znane było w literaturze od lat 30-tych XX wieku. Jednakże opis jego lokalizacji był bardzo lakoniczny. Dlatego aż do 1985 roku obiekt nie był zweryfikowany. Dopiero kwerenda oraz wywiad terenowy wśród mieszkańców wsi Puszyna i Pleśnica, pozwoliły na ustalenie lokalizacji grodziska.

Grodzisko położone jest na gruntach Lasów Państwowych w dużym kompleksie leśnym, przy dukcie prowadzącym z Puszyny do Pleśnicy, około 600 m na południe od mostu na rzece Ścinawce.

Moje zdjęcia powstały w czerwcu 2018 roku.
Lokalizacja
Widok na LIDARze
Załączniki
Grodzisko (1).JPG
Grodzisko (1).JPG (148.84 KiB) Przejrzano 3550 razy
Grodzisko (4).JPG
Grodzisko (4).JPG (151.24 KiB) Przejrzano 3550 razy
Grodzisko (3).JPG
Grodzisko (3).JPG (156.5 KiB) Przejrzano 3550 razy
Grodzisko (5).JPG
Grodzisko (5).JPG (147.42 KiB) Przejrzano 3550 razy
Widok LIDAR.jpg
Widok LIDAR.jpg (67.24 KiB) Przejrzano 3550 razy
Grodzisko (2).JPG
Grodzisko (2).JPG (97.13 KiB) Przejrzano 3550 razy
Ceramika (1).JPG
Ceramika (1).JPG (43.62 KiB) Przejrzano 3550 razy
Ceramika (4).JPG
Ceramika (4).JPG (38.71 KiB) Przejrzano 3550 razy
Ceramika (3).JPG
Ceramika (3).JPG (34.22 KiB) Przejrzano 3550 razy
Ceramika (2).JPG
Ceramika (2).JPG (45.75 KiB) Przejrzano 3550 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości