Prudnik - dziwny kopiec na Okopowej Górze

Posty: 28020
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Prudnik - dziwny kopiec na Okopowej Górze

Postautor: Karolina Kot » wtorek 02 sie 2022, 00:03

Na południe od Prudnika (Neustadt), na Okopowej Górze, znajdują się dwa tajemnicze umocnienia ziemne, tradycyjne uważane za grodziska średniowieczne, budzące jednak swym wyglądem sporo wątpliwości. Opisali je swego czasu Salomea i Markov w wątku Obiekty na Okopowej.
Przyznam, że obie warownie także i u mnie wywołały konsternację, zwłaszcza, że dokładnie obejrzałam swego czasu forty okolic Braszowic, Grochowej oraz Szalejowa na Dolnym Śląsku i podobieństwo było uderzające. O ile górny obiekt mógł rzeczywiście być pierwotnie średniowieczy, a dopiero potem przebudowany w okresie nowożytnym, o tyle ten dolny jakoś wcale mi nie leżał. Zwłaszcza lokalizacyjnie.
No mniejsza.

W wątku tym chciałabym przedstawić inną ciekawostkę, także związaną z Okopową Górą.
Na północnym stoku wzniesienia, po wschodniej stronie drogi (która - jak przypuszczam - mogła być dawnym torem saneczkowym), pomiędzy obiema fortyfikacjami (bliżej tej dolnej), znajduje się ukryty w lesie kamienny kopiec o typie hurhanu.
Wypatrzyłam go na LIDARze Geoportalu i już od razu wiedziałam, że ktoś go rozkopywał - na cieniowanej mapie widać było charakterystyczną dziurkę na szczycie stożka.
Rzeczywiście - kopiec został rozgrzebany. Okazuje się, że miał kamienną konstrukcję.

Do czego służył i z jakiego okresu pochodził - nie mam zielonego pojęcia!

Zdjęcia wykonałam w lipcu 2022 roku.
LIDAR
Załączniki
Tajemniczy kopiec (1).jpg
Tajemniczy kopiec (1).jpg (152.93 KiB) Przejrzano 1238 razy
Tajemniczy kopiec (2).jpg
Tajemniczy kopiec (2).jpg (141.52 KiB) Przejrzano 1238 razy
Tajemniczy kopiec (3).jpg
Tajemniczy kopiec (3).jpg (147.75 KiB) Przejrzano 1238 razy
Tajemniczy kopiec (5).jpg
Tajemniczy kopiec (5).jpg (144.53 KiB) Przejrzano 1238 razy
Tajemniczy kopiec (4).jpg
Tajemniczy kopiec (4).jpg (148.07 KiB) Przejrzano 1238 razy
Tajemniczy kopiec (6).jpg
Tajemniczy kopiec (6).jpg (35.69 KiB) Przejrzano 1238 razy
Tajemniczy kopiec (7).jpg
Tajemniczy kopiec (7).jpg (23.3 KiB) Przejrzano 1238 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 33
Rejestracja: środa 19 paź 2022, 22:30

Re: Prudnik - dziwny kopiec na Okopowej Górze

Postautor: Andrzej Dereń » piątek 23 gru 2022, 19:55

No, pani Karolina niezmiennie mnie zadziwia! Na świecie znam łącznie trzy osoby, które zwróciły uwagę na ten kopczyk. Wyrażam też podziw dla Autorki za zdjęcie nr 1. Pięknie pokazuje charakter kopczyka. Mnie nie udało się takiego zrobić. Przeznaczenie jest nieznane. Nie ma wzmianek, by w tamtym rejonie były jakieś przedwojenne konstrukcje turystyczne, pomniczki, usypiska itd., więc raczej to coś starszego. Dziura na szczycie może być faktycznie efektem czyjegoś grzebalstwa. ale może też śladem po masywnym krzyżu/słupie, po którego zbutwieniu pozostała pustka. W naturalny sposób chce się połączyć powstanie kopca z sąsiednim grodziskiem/obozowiskiem.

Posty: 33
Rejestracja: środa 19 paź 2022, 22:30

Re: Prudnik - dziwny kopiec na Okopowej Górze

Postautor: Andrzej Dereń » piątek 23 gru 2022, 19:58

Ze zdjęć wynika jednak, że te wkop nie jest taki stary, więc to faktycznie efekt grzebalstwa.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości