Warkocz - grodzisko średniowieczne

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Warkocz - grodzisko średniowieczne

Postautor: Karolina Kot » niedziela 24 kwie 2022, 06:57

Warkocz (Warkotsch, Friedfelde) to wieś położona w gminie Strzelin.
Na terenie dawnego parku pałacowego zachowały się tu pozostałości późnośredniowiecznego założenia obronnego. Jest to niewielkie, czworoboczne grodzisko nizinne, składające się z kopca - majdanu, na którym niegdyś mieściła się zapewne wieża mieszkalno - obronna oraz wypełnionej wodą do dziś i świetnie zachowanej fosy.
Obiekt datowany jest na XIV-XV.
Jest mało znany i próżno szukać o nim informacji w przewodnikach.

Zdjęcia wykonałam w marcu 2022 roku.
Lokalizacja

Przy okazji nie omieszkam przemycić informacji o innym, jeszcze ciekawszym stanowisku archeologicznym z tej miejscowości:

Czy w Warkoczu odkryto najstarsze celtyckie piece hutnicze?

Badania wykopaliskowe na stanowisku 12, w miejscowości Warkocz koło Strzelina, dostarczyły niesamowitych odkryć. Możliwe, że natrafiono na najstarsze piece hutnicze na terenie dzisiejszej Polski.
Dzięki wcześniejszym powierzchniowym prospekcjom oraz badaniom geofizycznym odkryto pozostałości niewielkiego osiedla kultury lateńskiej, którą naukowcy od dawna identyfikują z osadnictwem starożytnych Celtów.

Zabytki celtyckie były znajdowane w sąsiedztwie skupiska żużli, co wskazywało na prawdopodobne istnienie w tym miejscu obiektów związanych z hutnictwem żelaza. Badania wykopaliskowe potwierdziły te przypuszczenia. Co więcej, pierwsza z anomalii wytypowana do weryfikacji okazała się pozostałością warsztatu w którym znajdowało się 12 pieców kotlinkowych zagłębionych w podłoże.

W wypełnisku jamy oraz w samych piecach odnaleziono ceramikę celtycką, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, iż jest to obiekt kultury lateńskiej. Na prezentowanym stanowisku w Warkoczu brak do tej pory ewidentnych śladów istnienia bardziej zorganizowanego osadnictwa w późniejszych epokach. Co ciekawe, część znajdowanych w tym miejscu zabytków metalowych należy do najstarszego horyzontu osadnictwa celtyckiego w Polsce (przełom V i IV w. p.n.e.). Do tej pory było znane one jedynie ze znalezisk grobowych. Najmłodsze znaleziska celtyckie z tego stanowiska należy datować na sam początek okresu środkowolateńskiego (2 poł. III w. p.n.e.).

Odkryte piece różnią się budową od późniejszych o kilkaset lat dymarek. W przeciwieństwie do nich, odkryte obiekty nie były instalacjami jednorazowego użytku. To dowód na dużą biegłość Celtów w dziedzinie metalurgii.

Pobrano co najmniej kilkanaście prób do datowań radiowęglowych, które mogą uściślić chronologię tych obiektów. Niestety, dla okresu lateńskiego bardzo trudno uzyskać tak dokładne daty C14, jak w przypadku innych epok.

Zdaniem specjalistów zajmujących się starożytną metalurgią istnieje duże prawdopodobieństwo, że piece z Warkocza są pierwszymi z ziem współczesnej Polski pewnymi obiektami hutniczymi związanymi z Celtami. Mogą on tym samym być najstarszymi do tej pory znanymi dowodami na zorganizowany wytop żelaza w dorzeczu Odry i Wisły.

Źródło: archeologia.com.pl
Załączniki
Warkocz - grodzisko (1).JPG
Warkocz - grodzisko (1).JPG (97.68 KiB) Przejrzano 1432 razy
Warkocz - grodzisko (2).JPG
Warkocz - grodzisko (2).JPG (60.51 KiB) Przejrzano 1432 razy
Warkocz - grodzisko (3).JPG
Warkocz - grodzisko (3).JPG (148.88 KiB) Przejrzano 1432 razy
Warkocz - grodzisko (5).JPG
Warkocz - grodzisko (5).JPG (168.29 KiB) Przejrzano 1432 razy
Warkocz - grodzisko (4).JPG
Warkocz - grodzisko (4).JPG (152.12 KiB) Przejrzano 1432 razy
Warkocz - grodzisko (7).JPG
Warkocz - grodzisko (7).JPG (137.24 KiB) Przejrzano 1432 razy
Warkocz - grodzisko (6).JPG
Warkocz - grodzisko (6).JPG (152.2 KiB) Przejrzano 1432 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości