Witostowice - domniemana osada obronna

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Witostowice - domniemana osada obronna

Postautor: Karolina Kot » wtorek 25 kwie 2023, 00:25

Nieopodal wsi Witostowice (Schönjohnsdorf), położonej w powiecie ząbkowickim, w gminie Ziębice, na północ od przysiółka Zakrzów (Sakrau), na niewysokim cyplu terasy, znajduje się obiekt godny chwili uwagi.
Zauważyłam go podczas upojnych i pełnych zaskakujących zwrotów akcji godzin, spędzonych w pracy, przeglądając dla uspokojenia nerwów Geoportal gdzieś tam grubo nad ranem.
Tak się złożyło, że przypadkowo dostrzegłam na zakładce LIDAR podejrzaną archeologicznie "miejscówkę".
Wyprawę z wizją lokalną udało mi się zorganizować dopiero trzy miesiące później.


Obiekt początkowo mnie załamał. Taka niska górka! Co z tego, że ze świetnym widokiem: na Ślężę, na Wielką Sowę, na Kłodzką Górę i na Jawornik Wielki - przyznam, że lista jest niezła.
Na LIDARze wyraźnie widać było zarys wałów i suchej fosy. Takie rzeczy nie powstają naturalnie, tu musiał grzebać człowiek.

Wizja lokalna zmieniła moją ocenę.
Uroczysko zachwyciło mnie swoją naturalną obronnością: do dziś cypel otoczony jest trudnym do przebycia bagniskiem, niegdyś będącym zapewne zalewem wodnym.
Chociaż nie udało mi się znaleźć ani jednej "skorupki" na potwierdzenie archeologicznej przeszłości tego miejsca, to jednak przekonało mnie ono na tyle, że postanowiłam opisać ja na naszym Forum.
Cypel nie jest wykazany wśród stanowisk archeologicznych, ale jestem pewna, że nie umknął uwadze naukowcom. LIDAR otworzył oczy nam wszystkim.

Zdjęcia wykonałam w kwietniu 2023 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Lokalizacja (1).jpg
Lokalizacja (1).jpg (72.59 KiB) Przejrzano 591 razy
Lokalizacja (2).jpg
Lokalizacja (2).jpg (74.32 KiB) Przejrzano 591 razy
Na LIDARze Geoportalu (1).jpg
Na LIDARze Geoportalu (1).jpg (47.31 KiB) Przejrzano 591 razy
Na LIDARze Geoportalu (2).jpg
Na LIDARze Geoportalu (2).jpg (49.31 KiB) Przejrzano 591 razy
Takie dziwne cuś (1).jpg
Takie dziwne cuś (1).jpg (141.21 KiB) Przejrzano 591 razy
Takie dziwne cuś (2).jpg
Takie dziwne cuś (2).jpg (126.28 KiB) Przejrzano 591 razy
Takie dziwne cuś (4).jpg
Takie dziwne cuś (4).jpg (130.92 KiB) Przejrzano 591 razy
Takie dziwne cuś (3).jpg
Takie dziwne cuś (3).jpg (131.14 KiB) Przejrzano 591 razy
Takie dziwne cuś (6).jpg
Takie dziwne cuś (6).jpg (126.13 KiB) Przejrzano 591 razy
Takie dziwne cuś (5).jpg
Takie dziwne cuś (5).jpg (118.66 KiB) Przejrzano 591 razy
Takie dziwne cuś (8).jpg
Takie dziwne cuś (8).jpg (142.5 KiB) Przejrzano 591 razy
Takie dziwne cuś (7).jpg
Takie dziwne cuś (7).jpg (123.28 KiB) Przejrzano 591 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości