Tajemnicze okręgi na murach zabytkowych kościołów

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek

Re: Tajemnicze okręgi na murach zabytkowych kościołów

Postautor: Karolina Kot » sobota 22 wrz 2018, 09:47

Czyli coś jak pionowe kreski na drzwiach starych młynów? Bardzo ciekawy pomysł, skoro dawni budowniczy zostawili nam po sobie gmerki, celem rozliczenia zakresu wykonanych prac, to czemu by i nie "dniówki" ? ;)
Zresztą te kręgi kojarzą się z zegarem słonecznym tak jakoś najbardziej naturalnie.
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Re: Tajemnicze okręgi na murach zabytkowych kościołów

Postautor: Karolina Kot » niedziela 14 paź 2018, 11:07

Okręgi z kościoła duchackiego w Szydłowie zapewne już zniknęły, bo prace remontowe ruszyły do przodu, za to znalazłam kolejne przykłady, tym razem pochodzące z Kraśnika.
Znaki znajdują się na południowej ścianie kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obok nich widać kilka "wydrapek", repery i masę innych ciekawych rzeczy. Tylko dołków pokutnych nie ma. :(
Załączniki
Kraśnik (1).jpg
Kraśnik (1).jpg (66.13 KiB) Przejrzano 309 razy
Kraśnik (3).jpg
Kraśnik (3).jpg (73.5 KiB) Przejrzano 309 razy
Kraśnik (2).jpg
Kraśnik (2).jpg (56.02 KiB) Przejrzano 309 razy
Kraśnik (6).jpg
Kraśnik (6).jpg (59.24 KiB) Przejrzano 309 razy
Kraśnik (5).jpg
Kraśnik (5).jpg (39.18 KiB) Przejrzano 309 razy
Kraśnik (4).jpg
Kraśnik (4).jpg (77.36 KiB) Przejrzano 309 razy
Kraśnik (7).jpg
Kraśnik (7).jpg (31.17 KiB) Przejrzano 309 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”