Łowiczki koło Zatora - nieistniejący cmentarzyk

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Łowiczki koło Zatora - nieistniejący cmentarzyk

Postautor: Karolina Kot » piątek 17 kwie 2015, 15:43

Na przedwojennej mapie wypatrzyłam pewnego razu znajomy symbol kwadratu z krzyżykiem.
Znajdował się on w Łowiczkach, wsi położonej w gminie Zator.
Obecnie po dawnym miejscu pochówków nie ma już śladu - mogiły/mogiłę zaorano i przekształcono w pole orne (coś mi się nie chce wierzyć, by ktoś trudził się ekshumacją zwłok).

Czy ktokolwiek wie coś więcej na temat tego cmentarzyka?
Przybliżona lokalizacja
Załączniki
Nieistniejący cmentarzyk.JPG
Nieistniejący cmentarzyk.JPG (69.05 KiB) Przejrzano 7117 razy
Na zdjęciu.JPG
Na zdjęciu.JPG (53.41 KiB) Przejrzano 7117 razy
Na zdjęciu 2.JPG
Na zdjęciu 2.JPG (54.73 KiB) Przejrzano 7117 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1
Rejestracja: sobota 23 lut 2019, 18:37

Re: Łowiczki koło Zatora - nieistniejący cmentarzyk

Postautor: Kamila33 » sobota 23 lut 2019, 19:06

Witam,
Znalazłam dziś Pani post i muszę przyznać, że to bardzo ciekawe znalezisko. W różnych źródłach na temat historii Przeciszowa natknęłam się na informację dotyczącą starego, nieistniejącego już cmentarza chorób zakaźnych od południowej strony tzw. Bażantarni (Łowiczki Pańskie), na którym na głębokości 3 metrów chowano zmarłych mieszkańców Przeciszowa. W 1750 roku pochowano tam np. zmarłego na hiszpankę właściciela Przeciszowa- Jana Myszkowskiego. Podobno jeszcze przed II wojną światową znajdowały się tam szczątki pomnika jego grobu. Bardzo więc możliwe, że cmentarz który widnieje na mapie to właśnie ten, o którym napisałam.
Będę jeszcze na ten temat szukać informacji w rodzinie, która z tamtąd pochodzi, więc jeśli jeszcze jest Pani zainteresowana tematem, to chętnie podzielę się tym co, mam nadzieję, uda mi się znaleźć.

Pozdrawiam serdecznie ;)

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Łowiczki koło Zatora - nieistniejący cmentarzyk

Postautor: Karolina Kot » sobota 23 lut 2019, 20:49

Bardzo dziękuję za ten wpis!
Ogromnie mnie ucieszył!

Tak właśnie podejrzewałam: że był to - a raczej nadal jest, bo naprawdę nie wierzę, że ktoś kogokolwiek stamtąd ekshumował - dawny cmentarz epidemiczny, czyli tzw. cholerny cmentarz.
Podobne miejsca pochówków w XIX wieku znajdowały się niemal w każdej małopolskiej wsi. Sporo z nich zachowało się do dziś, ale większość przepadła, "zaorał je pług oracza lub rozkopał rydel zagrodnika".
Stare mapy, księgi parafialne i wywiad terenowy w takich przypadkach oddaje nieocenione zasługi.

Czekam na ewentualne dalsze informację. :)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości