Ważne Młyny - trzy zagadki

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 1416
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Ważne Młyny - trzy zagadki

Postautor: smar » środa 13 mar 2024, 13:40

Sięgnąłem po mapę turystyczną 1:50 000 "Wyżyna Wieluńska" wydawnictwa Compass by sprawdzić czy czasem nie obejmuje ona przysiółka Ważne Młyny który niedawno odwiedziłem. W zasadzie to chodziło mi o sprawdzenie którędy aktualnie przebiega Szlak Jury Wieluńskiej bo będąc w Ważnych Młynach http://straznicyczasu.pl/viewtopic.php?f=42&p=69699#p69699 zauważyłem jego znaki zarówno na południe jak i na północ od miejscowości co jest bardzo dziwne bo musiałby wtedy tworzyć pętlę :o . Tę sprawę mapa wyjaśniła natychmiast: znaki "na północy" są pozostałością starego szlaku który obecnie przebiega na południe od miejscowości.
Jednak patrząc na mapę narzuciły mi się inne wątpliwości:

wazne mlyny mapa-01.jpg
wazne mlyny mapa-01.jpg (96.49 KiB) Przejrzano 345 razy


Pierwsza: na południe od ważnych Młynów jest ciekawa kapliczka która dla mnie "była tam zawsze" ale nie spodziewałem się że jest aż tak stara! Na mapie napisano że pochodzi z przełomu XVIII-XIX wieku. Natomiast w "Katalogu zabytków sztuki w Polsce" słowem o niej nie wspomniano - dziwne nieprawdaż?
http://straznicyczasu.pl/viewtopic.php?f=399&t=22927

Druga: na zachód od przejazdu kolejowego przy drodze do wsi Gojść zaznaczone jest grodzisko! Bywałem w tym rejonie dziesiątki razy i nigdy nie zwróciłem uwagi ani nie słyszałem by ktoś wspominał że coś takiego tam jest... Co oczywiście nie stanowi żadnego dowodu że rzeczywiście tam nic nie ma! Próbowałem analizować LIDAR tego rejonu ale nic nie dostrzegłem :( Może ktoś będzie miał lepsze oko ode mnie?

wm geo-01.jpg
wm geo-01.jpg (109.37 KiB) Przejrzano 345 razy


Trzecia: za to na LIDARZE w miejscu wskazanym strzałką, w widłach Warty i Pisi wyraźnie coś jest! Swego czasu bywałem i tam ale nie przypominam sobie nic szczególnego w tamtym miejscu... :oops: Będę musiał się tam wybrać jeszcze raz by zobaczyć jak to wygląda w realu.

Posty: 1416
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Ważne Młyny - trzy zagadki

Postautor: smar » czwartek 21 mar 2024, 15:13

Problem "grodziska" w Gojściu się rozwiązał - chodzi zapewne nie o grodzisko a wykopaliska które były w rejonie tej wsi prowadzone w latach 1966-1968.
W "Informatorze Archeologicznym Badania 1967" oraz kolejnym można znaleźć takie sprawozdanie z tych badań:

wykopaliska-1967.jpg
wykopaliska-1967.jpg (171.95 KiB) Przejrzano 196 razy

wykopaliska-1968-1.jpg
wykopaliska-1968-1.jpg (148.55 KiB) Przejrzano 196 razy

wykopaliska-1968-2.jpg
wykopaliska-1968-2.jpg (55.99 KiB) Przejrzano 196 razy


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości