Latarnie gazowe typu Aurora

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 2
Rejestracja: sobota 18 lut 2017, 23:24

Latarnie gazowe typu Aurora

Postautor: dariuszsz » sobota 18 lut 2017, 23:31

Czy słyszeliscie latarniach gazowych typu Aurora? W 1909 roku zainstalowano takie w Żyrardowie, ale nie mam pojęcia czy ta nazwa jest prawidłowa, czy może to jakaś przekręcona?

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Latarnie gazowe typu Aurora

Postautor: Karolina Kot » sobota 18 lut 2017, 23:52

Być może w tym pytaniu chodzi o stosowaną w lampach gazowych siatkę Auera, wykonaną z dwutlenku toru.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2
Rejestracja: sobota 18 lut 2017, 23:24

Re: Latarnie gazowe typu Aurora

Postautor: dariuszsz » poniedziałek 20 lut 2017, 01:03

Też tak myślę.Jednak książki kopiują Aurorę i trudno w tej chwili wyzbyć się świadomości, iż jakieś Aurory istniały.

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Latarnie gazowe typu Aurora

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 20 lut 2017, 19:14

Nie potrafię na tę chwilę rozwiązać tej zagadki, jednak doświadczenie mi podpowiada, że najczęściej czas sam przynosi odpowiedź.
Będziemy pamiętali w naszych poszukiwaniach o Twoich wątpliwościach odnośnie tej nazwy.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 755
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 11:09

Latarnie gazowe typu Aurora

Postautor: pasqudek » poniedziałek 20 lut 2017, 19:28

Zapewne chodzi o lampy gazowe Auera.
Jeśli chcesz wykorzystać moje zdjęcia: OK. Tylko proszę podać nazwę forum i nick.

Posty: 1997
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Latarnie gazowe typu Aurora

Postautor: warschauer44 » poniedziałek 20 lut 2017, 19:52

Proponowałbym, poszukać informacji o latarniach w zespole Akta Miasta Żyrardowa, który przechowywany jest w AP w Warszawie - oddział Grodzisk Mazowiecki, niby materiał zaczyna się dopiero od 1918 roku ale bardzo możliwe że coś tam znajdziesz => http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam.php?l=pl&mode=show&zespoly_id=83115
www.facebook.com/Luftschutz3345

paw
Posty: 48
Rejestracja: niedziela 26 lut 2017, 00:54

Re: Latarnie gazowe typu Aurora

Postautor: paw » niedziela 05 mar 2017, 11:50

Aurora znaczy jutrzenka, więc czemu nie ? Dla latarni nazwa idealna uważam. Dla pancernika np już jakby mniej.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości