Strona 1 z 1

Bytom - zabytkowy dom handlowy "Hansa Haus"

: wtorek 27 paź 2020, 12:29
autor: Karolina Kot
W centrum Bytomia, przy ulicy Stanisława Webera 4, znajduje się jeden z najbardziej ciekawych budynków handlowych na terenie Górnego Śląska.
Przede wszystkim rzuca się w oczy nietypowy układ obiektu: patrząc od strony ulicy Murarskiej ten czterokondygnacyjny obiekt ten jest niezwykle wąski, jakby został odcięty nożem.
"Hansa Haus", bo taką nazwę nosił przedwojenny dom handlowy, został zaprojektowany przez mistrza murarskiego, Felixa Wieczorka, który był jednocześnie inwestorem i pierwszym właścicielem obiektu.

Murowany budynek wzniesiono w roku 1925 w stylu ekspresjonistycznym. Pierwsze piętro ozdobiono wykuszami w kształcie harmonijki. Na elewacji widnieje napis „Hansa Haus” ułożony z kutych, gotyckich liter (po wojnie pozostały po nich jedynie mocowania, ale podczas renowacji w roku 2016 wykonano ich rekonstrukcję na podstawie archiwalnych zdjęć) oraz umieszczona nad wejściem płaskorzeźba przedstawiająca żaglowiec, nawiązująca do kolonialnych produktów, sprzedawanych w sklepie.
Sam sklep zajmował dwie dolne kondygnacje. Powyżej znajdowały się mieszkania.


Hansa Haus - ozdoba Bytomia - w remoncie do końca listopada

Hansa Haus to przedwojenny dom handlowy, będący zarazem jedną z najpiękniejszych kamienic w mieście. Obecnie trwa remont elewacji, ale już niebawem mieszkańcy będą mogli podziwiać tę architektoniczną perełkę.
Zabytkowa kamienica przy ulicy Webera 4 (dawniej Gräupnerstr. 4) zdecydowanie wyróżnia się na tle innych obiektów architektonicznych. W głównej mierze ma to związek z niecodziennym kształtem budynku. Wygląda tak, jakby ktoś odciął jego tylną część. Powodem takiego stanu rzeczy jest niewielka, bo kilkumetrowa, działka, na której wzniesiono kamienicę.

Inwestorem i zarazem architektem był Felix Wieczorek- znany mistrz murarski. Budowę ukończono w 1925 roku. Kamienica jest trzypiętrowa, a elewacja posiada cechy ekspresjonistyczne. Umieszczono na niej napis
„Hansa Haus”, a nad wejściem znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca karawelę, czyli jednopokładowy, dwu lub trójmasztowy żaglowiec. Nieprzypadkowo, ponieważ w domu handlowym sprzedawano głównie towary kolonialne.

Pierwsze piętro zdobi dziesięć wykuszy ułożonych w kształcie harmonijki. Parter i pierwsze piętro zagospodarowano tworząc tam dom handlowy, natomiast dwa pozostałe piętra zaadaptowano na mieszkania.

Narożny budynek objęty jest ochroną konserwatorską, dlatego też wszelkie prace związane z renowacją obiektu były konsultowane z konserwatorem zabytków. Remont ruszył w październiku. W jego trakcie docieplono tył budynku oraz odrestaurowano wszystkie ozdoby umieszczone na fasadzie. Wymieniono i ujednolicono okna, drzwi do mieszkań, a także wyremontowano dach.

Prace mają dobiec końca pod koniec listopada.

Magdalena Mikrut-Majeranek
14 listopada 2016
Źródło

Należy w tym miejscu wspomnień, iż remont Hansa Haus został wyróżniony I miejscem w kategorii "Renowacja kamienic mieszkalnych" w konkursie "Inwestycja Roku 2016".
Lokalizacja
Moje zdjęcia pochodzą z kilku ostatnich lat.