Bardo - dyskusja o warowniach

Forum na każdy temat (ale bez przesady) :-)
Posty: 1420
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Bardo - dyskusja o warowniach

Postautor: smar » czwartek 18 kwie 2024, 14:33

Czwartym miejscem obronnym związanym z Bardem jest (może być?) pobliska Opolnica - głównie ze względu na znajdujące się tam pozostałości grodziska opisane w wątku Karoliny Grodzisko
Niestety póki co nie znalazłem o nim żadnych materiałów ale wciąż jeszcze szukam.
Poniżej chciałbym przedstawić opis Opolnicy zawarty w monografii Adama Wagnera Zamki a to z dwóch powodów. Po pierwsze opisane tam pozostałości po renesansowym dworze (nie związane z tematem) same w sobie mogą być ciekawe i warte spenetrowania. Drugim powodem jest wzmianka na końcu (podkreślona przeze mnie) jakoby istniał tam jakiś zamek w miejscu obecnego kościoła(!?)

opolnica-01.jpg
opolnica-01.jpg (100.47 KiB) Przejrzano 99 razy

opolnica-02.jpg
opolnica-02.jpg (117.75 KiB) Przejrzano 99 razy

opolnica-03.jpg
opolnica-03.jpg (179.02 KiB) Przejrzano 99 razy

Posty: 1420
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Bardo - dyskusja o warowniach

Postautor: smar » czwartek 18 kwie 2024, 15:29

Całkiem przypadkiem trafiłem na bardzo (wg. mnie ;) ) interesujące informacje mogące mieć związek z Opolnicą pod hasłem "Boguszyn" Grodzisko w "Słowniku geografii turystycznej Sudetów - tom 12 Góry Bardzkie". Mam na myśli słowa odnoszące się do przysiółka Łochów (podkreślone) bo o ile sam Boguszyn to już Kłodzko o tyle Łochów to tak w połowie drogi między Kłodzkiem a Opolnicą ;)

boguszyn01.jpg
boguszyn01.jpg (186.58 KiB) Przejrzano 96 razy

boguszyn02.jpg
boguszyn02.jpg (182.24 KiB) Przejrzano 96 razy

boguszyn03.jpg
boguszyn03.jpg (204.55 KiB) Przejrzano 96 razy

boguszyn04.jpg
boguszyn04.jpg (161.98 KiB) Przejrzano 96 razy


Zasadnicze pytanie: jaki może być związek między grodziskiem w Łochowie a tym w Opolnicy? Dwa grodziska tak blisko siebie? Czy to to samo? Czy raczej były zamieszkane w różnych czasach a ludność z jednego miejsca przeniosła się w drugie np. w mniej dogodne do obrony za to dogodniejsze do zamieszkania? Albo na odwrót - ze względu na ciągłe wojny i niepokoje?


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość