Bardo - dyskusja o warowniach

Forum na każdy temat (ale bez przesady) :-)
Posty: 2530
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Bardo - ruiny zamku

Postautor: Gniewko » poniedziałek 28 sie 2023, 14:10

Ciekawe, że Czesi widzą to nieco inaczej. W roku 1038 zajęty został Kraków, a dopiero w lecie 1039 Wrocław...
Załączniki
IMG_20230828_140628.jpg
IMG_20230828_140628.jpg (195.54 KiB) Przejrzano 970 razy
Maciej Rodziewicz

Posty: 263
Rejestracja: piątek 14 paź 2022, 19:41

Re: Bardo - ruiny zamku

Postautor: Kama » poniedziałek 28 sie 2023, 14:53

Na oficjalnej stronie Barda (Bardo - Miasto Cudów), w zakładce <Historia> jest taki akapit:
Bardo-historia.jpg
Bardo-historia.jpg (114.1 KiB) Przejrzano 967 razy


Dla zilustrowania „przesieki”
Mapa przesieki.jpg
Mapa przesieki.jpg (49.85 KiB) Przejrzano 967 razy


Ilustracja pochodzi z dwutomowego dzieła „Dolny Śląsk”, wydanego w 1948 roku. Głównym celem tego wydawnictwa było udowodnienie niedowiarkom, że Dolny Śląsk, „odzyskany” po II wojnie, był ziemią rdzennie polską, i że ta polskość wyziera z każdego jej zakamarka. To tak dla odwrócenia uwagi od Kresów Wschodnich, które nagle przestały być polskie.
Dzieło to zawiera sporo pięknych, czarno-białych fotografii, które chętnie zamieszczę w odpowiednich wątkach, a treść – no cóż, jeśli odrzucić ideologię i propagandę – może być źródłem ciekawych informacji.
Strona tytułowa.jpg
Strona tytułowa.jpg (19.42 KiB) Przejrzano 967 razy

Posty: 2530
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Bardo - ruiny zamku

Postautor: Gniewko » poniedziałek 28 sie 2023, 16:20

Słyszałem o tej przesiece, ale nie potrafiłem jej zlokalizować. Fantastyczna informacja :!:

Może więc jednak po takich najazdach z południa był sens wystawienia strażnicy z tej właśnie strony. Opolnica idealnie się w ten kontekst wpasowuje.
Maciej Rodziewicz

Posty: 28038
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Bardo - ruiny zamku

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 28 sie 2023, 16:27

Gniewko pisze:Słyszałem o tej przesiece, ale nie potrafiłem jej zlokalizować.


Ależ mamy na naszym forum nieco obiektów wchodzących w skład tej formacji. Chociażby Gierów.
Natomiast wspomniana przez Kamę kasztelania w Bardzie jest całkiem nieźle czytelna do dziś i wygląda tak:
Załączniki
Grodzisko w Bardzie.JPG
Grodzisko w Bardzie.JPG (101.87 KiB) Przejrzano 955 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2530
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Bardo - ruiny zamku

Postautor: Gniewko » wtorek 29 sie 2023, 08:06

Hm...
To teraz zwrot "po tej samej stronie" nabiera innego znaczenia ;)
Maciej Rodziewicz

Posty: 1418
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Bardo - ruiny zamku

Postautor: smar » wtorek 29 sie 2023, 12:26

Sprawy nie ułatwiał fakt, że dopiero w 1934 r. dr Clausnitzer odkrył wymieniane w 1096 i 1155 r. dwa grody kasztelańskie w Bardzie, dość szczegółowo rozpoznane archeologicznie w latach 80. XX w

Czy domyślacie się o których "dwóch grodach" mowa? No bo przecież tego wielkiego i czytelnego grodziska (przywołanego na fotce przez Karolinę) chyba nie trzeba było "odkrywać"? Czyżby w jego obrębie znaleziono pozostałości czegoś mniejszego, starszego?

Posty: 263
Rejestracja: piątek 14 paź 2022, 19:41

Re: Bardo - ruiny zamku

Postautor: Kama » wtorek 29 sie 2023, 13:17

smar pisze: o których "dwóch grodach" mowa?

I znów odpowiedź znajdziemy na stronie <Bardo – Miasto Cudów>
Kasztelania.jpg
Kasztelania.jpg (45.34 KiB) Przejrzano 779 razy

Posty: 1418
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Bardo - ruiny zamku

Postautor: smar » wtorek 29 sie 2023, 14:21

I pozostałości tego "drugiego" grodziska można dostrzec (przynajmniej takie się ma wrażenie) spacerując np. ulicą Skalną po drugiej stronie Nysy.
Ale które jest "pierwszym" w cytowanym przeze mnie fragmencie? Bo jeżeli "kasztelania" to przecież nie trzeba było jej "odkrywać" - jest aż nadto czytelna!

ps. chyba że zamiast słowa "odkrył" trzeba było użyć słowa "opisał" i nie byłoby wątpliwości ;)

Posty: 1418
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Bardo - ruiny zamku

Postautor: smar » wtorek 29 sie 2023, 20:33

Powtórnie przeczytałem tomik "Bardo" z serii "Śląsk w zabytkach sztuki"
viewtopic.php?f=38&t=20993
Tomik ukazał się w roku 1980 czyli raczej przed tym "dość szczegółowym rozpoznaniem".
w 1934 r. dr Clausnitzer odkrył wymieniane w 1096 i 1155 r. dwa grody kasztelańskie w Bardzie, dość szczegółowo rozpoznane archeologicznie w latach 80. XX w

Opisane są tam oba wspomniane przez Kamę grodziska ale towarzyszy im opis "powierzchownie badane kilkanaście lat temu". O "odkryciach" dr. Clausnitzera z 1934r. ani słowa. Jest wzmianka o joannitach, augustianach i cystersach ale ani słowa o kaplicy w obrębie "kasztelanii". Jako pierwszy murowany kościół w Bardzie wymieniony jest ten z ok. 1315r. nazywany po wybudowaniu obok niego kolejnego w 1408-1411 "czeskim" (ten nowy nazywany był "niemieckim"; obecnie po obu nie ma śladu - obecny kościół nie ma w swoich murach fragmentów poprzednich).
Wspomniany jest najazd Brzetysława ale ten z 1096r. "który zdobył i zniszczył gród oraz założył nowy w wysuniętym o kilkanaście kilometrów Kamieńcu". To że Brzetysław I też najechał Bardo jest więc raczej tylko ekstrapolacją powyższej wzmianki (na podstawie kroniki Kosmasa) co nie znaczy że nieprawdopodobną. Źródła które by o tym wprost wspominało nie znam żadnego stąd moje pytania do Gniewka.
Pisząc powyższe pragnę pokazać że moje infantylne pytania nie mają na celu dręczenia autorów postów a wynikają z mojej ciekawości i (bardzo) ograniczonej wiedzy. Może ktoś dotarł do jakiś nowych źródeł opartych na nowszych badaniach archeologicznych (bo o "nowych" źródłach historycznych dotyczących średniowiecza to chyba już od dawna możemy zapomnieć - bo już nawet w oprawach starych manuskryptów nic "nowego" (tzn. "starszego" :mrgreen: ) raczej się nie znajdzie

Posty: 2530
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Bardo - ruiny zamku

Postautor: Gniewko » wtorek 29 sie 2023, 21:27

A jak mocno rzeka zmieniła koryto po obrywie w 1598 ?
Maciej Rodziewicz


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość