Lubliniec - wodociągowa wieża ciśnień

Posty: 28358
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Lubliniec - wodociągowa wieża ciśnień

Postautor: Karolina Kot » środa 27 lip 2016, 19:40

U zbiegu ulicy Częstochowskiej i Kochcickiej w Lublińcu znajduje się górująca nad północno - wschodnią częścią miejscowości budowla - jest nią wzniesiona w roku 1937 wodociągowa wieża ciśnień, mierząca sobie aż 38 metrów wysokości. Te ciekawy obiekt hydrotechniczny, który na początku II Wojny Światowej stał się celem nieudanych ataków niemieckich samolotów, jest użytkowany do dziś, umożliwiając regulację ciśnienia wody w sieci wodociągowej.
Lubliniecka wodna wieża kilka lat temu przeszła generalny remont i aktualnie prezentuje się bardzo malowniczo.
Mogę się jedynie domyślać, jak ciekawy widok rozpościera się z okien jej przeszklonej galerii.

Bardzo ciekawy opis wieży znajduje się na stronie Forum Samorządowego Ziemi Lublinieckiej
Wieża ciśnień została wybudowana w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Wykonawcom udało się ukończyć inwestycję przed wybuchem drugiej wojny światowej. Zanim do Lublińca wkroczyły wojska niemieckie na dachu wieży było ulokowane stanowisko polskiego wojska tj. żołnierzy 74 GPP. Niemieckim samolotom nie udało się 1 września 1939r. zniszczyć budowli. Zrzucone bomby zamiast trafić w więżę uderzyły w przydrożny krzyż umiejscowiony przy skrzyżowaniu ulicy Częstochowskiej oraz Kochcickiej. Według informacji uzyskanych od starszych mieszkańców miasta do leju bo bombach wrzucono ciała poległych ofiar oraz zabitych zwierząt. Informacje te nie zostały zweryfikowane przez badaczy historii. Pod koniec wojny wieża została zaminowana i przeznaczona do wysadzenia w powietrze. Na szczęście hitlerowcy nie zrealizowali swojego planu przed wkroczeniem wojsk Armii Czerwonej do Lublińca. Usytuowanie tego tak ważnego obiektu, dla funkcjonowania miasta nie było przypadkowe. Jest to jeden z najwyższych punktów w Lublińcu wynoszący blisko 273 metry nad poziom morza. Wysokość wieży wynosi ok. 36 metrów. Konstrukcja z żelbetonu i cegły oparta jest na potężnym, betonowym fundamencie. Fundament zapewnia stabilność budowli usytuowanej na podłożu z iłów i gliny.

W górnej części wieży (ponad pierwszym poziomem okien widokowych) znajduje się zbiornik przeznaczony do magazynowania 600 metrów sześciennych wody. W nocy przed wybuchem tegorocznej afery (związanej z zanieczyszczeniem wody) pompowało się do niego ok. 450 metrów sześciennych wody z pobliskiego ujęcia głębinowego. Dzięki temu w godzinach szczytu nie występowały problemy z zaopatrzeniem mieszkańców miasta i zakładów przemysłowych w wodę. Ponadto w sieci było ustabilizowane ciśnienie. Wcześniej skoki ciśnienia były przyczyną licznych awarii kilkudziesięcioletniego wodociągu, biegnącego wzdłuż ulicy Częstochowskiej. Należy nadmienić, że wodociąg ten nadaje się do natychmiastowej wymiany. Prace te powinny być wykonane przed modernizacją nawierzchni ulicy Częstochowskiej, przewidzianej na rok 2015.

Kilka lat temu wieża przeszła gruntowany remont elewacji, instalacji odgromowej, wnętrza oraz dachu. Wykonano także specjalne odprowadzenie ze zbiornika wyziewów siarkowodoru oraz nagromadzonej wilgoci. Zdaniem wielu mieszkańców oraz osób odwiedzających Lubliniec, wieża powinna być udostępniona do zwiedzania dla zainteresowanych, przynajmniej dwa, trzy razy w roku. Umożliwiają to dobre warunki techniczne budowli. Do części widokowej wieży, prowadzą szerokie, betonowe schody. Ponadto obiekt ten należy przywrócić do ponownej eksploatacji i włączyć do sieci wodociągowej miasta.


Moje zdjęcia powstały w lipcu 2016 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Wieża wodna (1).JPG
Wieża wodna (1).JPG (39.57 KiB) Przejrzano 4994 razy
Wieża wodna (2).JPG
Wieża wodna (2).JPG (28.72 KiB) Przejrzano 4994 razy
Wieża wodna (3).JPG
Wieża wodna (3).JPG (43.47 KiB) Przejrzano 4994 razy
Wieża wodna (5).JPG
Wieża wodna (5).JPG (37.99 KiB) Przejrzano 4994 razy
Wieża wodna (6).JPG
Wieża wodna (6).JPG (78.07 KiB) Przejrzano 4994 razy
Wieża wodna (7).JPG
Wieża wodna (7).JPG (33.55 KiB) Przejrzano 4994 razy
Wieża wodna (4).JPG
Wieża wodna (4).JPG (35.38 KiB) Przejrzano 4994 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28358
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Lubliniec - wodociągowa wieża ciśnień

Postautor: Karolina Kot » środa 27 lip 2016, 19:42

A oto wspomniany w artykule krzyż przydrożny, którego w czasie II Wojny Światowej dosięgły bomby przeznaczone dla naszej wieży ciśnień.
W powstałych po uderzeniach pocisków lejach według relacji świadków miały zostać pogrzebane ciała poległych ofiar oraz zabitych podczas nalotu zwierząt.

Lokalizacja krzyża
Załączniki
Wspomniany w artykule krzyż.JPG
Wspomniany w artykule krzyż.JPG (56.95 KiB) Przejrzano 4993 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości