Strona 1 z 1

Katowice - Giszowiec, wieża ciśnień

: czwartek 21 kwie 2016, 23:29
autor: Karolina Kot
W Giszowcu, historycznej dzielnicy Katowic, wśród drzew, u zbiegu ulic Pszczyńskiej i Górniczego Stanu, znajduje się piękna, zabytkowa wieża ciśnień, wzniesiona w stylu neogotyckim przez słynnych i lubianych w okolicy architektów - Georga i Emila Zillmannów i miała służyć celom wodociągowym dla pięknego, robotniczego osiedla mieszkaniowego, utworzonego według projektu tych samych twórców na kształt miasta - ogrodu. Co ciekawe - wbrew pierwotnym założeniem wodociągów długo jednak nie doprowadzono do prywatnych domów.

Wieża posiada zbiornik tłoczny o pojemności 150 m3. Stoi ona na solidnej kolistej podstawie i ma kształt zwężającego się walca, którego obwód w miarę wznoszenia się w górę zmniejsza się stopniowo w stosunku do dolnej części, sprawiając wrażenie lekkości całej budowli. Sam pojemnik wodny tworzy bryła o podstawie foremnego ośmiokąta, podpierana przez mocno zaakcentowane wsporniki (konsole). Nad całością pojemnika wznosi się pokryty czerwoną dachówką dach, uformowany w kształcie namiotu, którego szczyt był niegdyś ukończony latarnią, obecnie – przekaźnikiem telefonii komórkowej. Firma telekomunikacyjna PTK Centertel dostała zgodę na umieszczenie urządzeń w zamian za generalny remont obiektu.

Rurociągi uliczne rozprowadzały wodę z wieży do najodleglejszych miejsc wszystkich ulic osiedlowych. Wzdłuż ulic co sto metrów stały ozdobne żurawie wodne, z których mieszkańcy osiedla czerpali wodę. Te wszystkie urządzenia odznaczały się doskonałą jakością, dzięki ich solidnemu wykonaniu przez Katowitzer Kreiswasserleitung (Katowicki Okręgowy Zarząd Wodociągów). Celem doprowadzenia wody ustawiono w Zawodziu pompę elektryczną, która w połączeniu z umieszczoną w kotłowni Giszowca pompą tłoczącą, doprowadzała wodę do wieży ciśnień.

Z różnych przyczyn nie doprowadzono do domów robotniczych wodociągów, uzyskując w ten sposób znaczne oszczędności w kosztach instalacyjnych i w zużyciu wody. Dzięki temu uniknięto występującego często zalewania mieszkań wodą z powodu zdarzających się nieszczelności i pęknięć rur czy też z winy samych lokatorów. Odpadały zatem poważne koszty konserwacji wodociągów. Aby uniknąć wielu uciążliwości związanych z praniem i suszeniem bielizny we własnym domu, zakazano wykonywania tych czynności w mieszkaniach. W tym celu zbudowano dla rodzin osiedlową pralnię. Funkcjonowała także łaźnia dla żon i dzieci robotników oraz dla rodzin urzędników (górnicy kąpali się w kopalni).

Za instalacje wodociągowe spółka Georg von Giesche's Erben zapłaciła 150 tysięcy Marek.

Źródło informacji

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w kwietniu 2016 roku.

Re: Katowice - Giszowiec, wieża ciśnień

: niedziela 02 kwie 2017, 21:25
autor: Karolina Kot
Wokół wieży wodnej zrobiło się ostatnio jakoś tak... widniej? W lutym 2017 roku wycięto wiele z otaczających ją drzew. Pod piłami drwali padły także okazy wiekowe.
Teraz po okolicy można śmigać sobie dronem bez problemu.

Obok powalonych pni pojawiły się tabliczki informacyjne, ktoś przyniósł nawet znicz.
Zdjęcia wykonałam w kwietniu 2017 roku.

Re: Katowice - Giszowiec, wieża ciśnień

: piątek 14 kwie 2017, 21:47
autor: Karolina Kot
Fala wykonał dziś Muninnem takie oto ujęcia:

Re: Katowice - Giszowiec, wieża ciśnień

: środa 05 cze 2024, 00:37
autor: Karolina Kot
A tu mamy model wieży z Giszowca, sfotografowany podczas Industriady w roku 2017 w Izbie Śląskiej - Gawlikówce (Plac Pod Lipami 3):