Stargard - kamień nagrobny

Dział poświęcony cmentarzom I Wojny Światowej, jak również pojedynczym mogiłom.

Moderator: Markov

Posty: 2553
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Stargard - kamień nagrobny

Postautor: Gniewko » poniedziałek 23 sty 2023, 10:54

Stargard jest miastem, które po II Wojnie zostało praktycznie całkowicie zdegermanizowane. Nie udało mi się znaleźć ani jednej strzałki LSR. Fasady domów do poziomu parteru zostały zamalowane taką czerwoną farbą, którą malowano wtedy dworce. Dziś przypomina ona barwę mieszanki denaturatu z wiśniówką. Napisy poniemieckie starto albo zaklejono styropianem. Bezskutecznie szukałem też pochówków żołnierzy niemieckich.

Dopiero pod koniec dnia w lapidarium na cmentarzu komunalnym natrafiłem na kamień nagrobny rodziny Schmeisser i w jego dolnej części - w zapadających ciemnościach - dostrzegłem pana kapitana......
Załączniki
10.jpg
10.jpg (164.51 KiB) Przejrzano 692 razy
11.jpg
11.jpg (208.38 KiB) Przejrzano 692 razy
Maciej Rodziewicz

Posty: 1427
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Stargard - kamień nagrobny

Postautor: smar » poniedziałek 23 sty 2023, 12:07

Gniewko pisze:...i w jego dolnej części - w zapadających ciemnościach - dostrzegłem pana kapitana......

Tak gwoli ścisłości czy aby nie porucznika? Niemieckiego nie kumam ale LEUT to mi tak trochę skrót angielskiego "lieutenant" przypomina; po rosyjsku zresztą (w wymowie) też prawie identycznie...

Posty: 2553
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Stargard - kamień nagrobny

Postautor: Gniewko » poniedziałek 23 sty 2023, 14:11

Oczywiście masz rację :!: Dziękuję :?
Załączniki
1.jpg
1.jpg (65.52 KiB) Przejrzano 680 razy
Maciej Rodziewicz


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Cmentarze i mogiły Wielkiej Wojny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość