Teraz nieco z innej beczki, czyli o mogiłach. Pewnie niejeden z mieszkańców Zagłębia kojarzy pomniki poświęcone Armii Czerwonej. Dla niektórych to pamiątka wyzwolenia z rąk hitlerowców, dla innych - kłujący w oczy relikt komunistycznego reżimu.
Chciałbym spojrzeć nieco inaczej na ten element krajobrazu - jako świadectwo trudnej, niejednoznacznej historii.
Zdecydowana większość tych "miejsc pamięci" (w cudzysłowie, bowiem obecnie obiekty te wykreślono z Ewidencji Miejsc Pamięci Województwa Śląskiego) powstała na mogiłach pochowanych żołnierzy radzieckich. W 1953 roku groby te w dużej mierze ekshumowano na
kwaterę żołnierzy radzieckich cmentarza komunalnego w Bytomiu. Dla zobrazowania skali tej akcji komasacyjnej niech przemówią liczby. Z terenu tylko obecnej Dąbrowy Górniczej (w obecnych granicach - włączając Gołonóg, Kazdębie, Krakówkę, Lipówkę, Łękę, Łosień, Okradzionów, Podbuczyny, Strzemieszyce Małe i Wielkie, Świerczynę, Trzebiesławice, Ujejsce, Zakawie, Ząbkowice) przeniesiono ciała
1194 żołnierzy. Pozostawiono tylko kwaterę 8 Czerwonoarmistów na cmentarzu parafialnym w Ząbkowicach (pierwotnie pochowanych na terenie Huty Szkła).
Co do dokładności prac ekshumacyjnych, do dziś można spotkać opinie świadków, iż niespecjalnie się wtedy starano. Dobrym przykładem są tutaj niedawne
wykopaliska w sosnowieckich Maczkach. Według dokumentów, do Bytomia przeniesiono stamtąd ciała 45 żołnierzy, natomiast podczas prac w 2015 roku odnaleziono jeszcze szczątki 15. Trudno powiedzieć, czy owa mogiła była nieznana dla prowadzących prace w latach 50' (w dokumencie z 1947 roku wspomina się o dwóch mogiłach, w których łącznie pochowano 36 żołnierzy), czy też archeolodzy odnaleźli szczątki pozostawione podczas wyżej wymienionej akcji.
Wróćmy tymczasem do Gołonoga. Tutaj nieścisłości w liczbie poległych pojawiały się już w dokumentach z roku 1946 (różnica między 143 a 140 żołnierzy, ekshumowanych w 1953). W listach nieodwracalnych strat Armii Czerwonej pod hasłem "Gołonóg" znaleźć można tylko cztery nazwiska:
- Майковский Фед. Иванович 27.01.1945
- Поломар Павел Сидорович 27.01.1945
- Голубев Алексей Николаевич 27.01.1945
- Портной Бенцион Лазаревич 27.01.1945
Pozostałe nazwiska znaleźć można pod hasłem "Dąbrowa Górnicza".
- [Niebawem w tym miejscu pojawi się lista nazwisk]
Interesujący jest również wątek Tworznia. Otóż we wspomnianych wyżej listach widnieją informacje o mogile w tym przysiółku. Znajdowała się ona nieopodal drogi wiodącej do Łośnia, tuż na skraju lasu. Na poniższym fragmencie mapy miejsce to wskazuje czerwona gwiazda:
- tworzen.jpg (101.75 KiB) Przejrzano 20311 razy
Nie jest ona zaznaczana na powojennych mapach, można więc wysnuć hipotezę, iż pochowanych tam żołnierzy przeniesiono do zbiorczej mogiły w Gołonogu jeszcze w trakcie wojny.
- [Niebawem w tym miejscu pojawi się lista nazwisk]
Źródła: