Stalowa Wola/ Rozwadów- Hotel Polski

Moderator: Eworu

Posty: 310
Rejestracja: piątek 05 cze 2015, 09:54

Stalowa Wola/ Rozwadów- Hotel Polski

Postautor: reporter » wtorek 25 sie 2015, 21:28

Na stalowowolskim Rozwadowie u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Bełżyckiego, na przeciwko dworca PKP, znajduje się dwupiętrowa niszczejąca kamienica, w której niegdyś mieścił się Hotel Polski.
Kilka miesięcy temu postanowiliśmy sprawdzić co kryje się za wysokim ceglanym murem ściśle przylegającym do budynku, nie istniejącym jeszcze na starych widokówkach dawnego "Hotelu Polskiego". Z uwagi na to, że samo wejście do zasadniczego budynku nie było możliwe, naszą uwagę i obiektywy zwróciliśmy na zielony dziedziniec zamknięty kompleksem budynków.
Byliśmy wówczas przekonani, że z racji solidnego zabezpieczenia przed "przypadkowymi turystami", obiekt jest twierdzą nie do zdobycia. Kilka dni temu to się zmieniło. Dostaliśmy od losu prezent w postaci możliwości wejścia i zarejestrowania na kartach pamięci naszych aparatów tego co ukryte było za zamkniętymi drzwiami przez ponad trzydzieści lat.

Doszukując się jakichkolwiek informacji na temat tego niezwykłego obiektu, w "Przewodniku po dawnym Rozwadowie" natrafiłem na bardzo ciekawy tekst:
Naprzeciw stacji usytuowany był Hotel Polski wraz z restauracją, należący do rodziny Migielskich. Ten, jeden z najznamienitszych lokali w miasteczku, napływ gości zawdzięczał korzystnemu położeniu. Dzisiejsza ul. Bełżyńskiego dawniej przez lata nazywana była zwyczajowo ulicą Migielskiego, z racji własności kilku parceli i nieruchomości przy niej się znajdujących. Jan Migielski słynął nie tylko z głowy do interesów, ale i gruntowej znajomości obowiązujących przepisów i rozporządzeń, stąd często służył radą w tym zakresie współmieszkańcom, mimo braku formalnego wykształcenia prawniczego.
W hotelu mieściła się siedziba założonego w 1927 r. Związku Strzeleckiego- zastępcą sekretarza Strzelca był Marian Migielski. Stąd bierze się kolejna nazwa ulicy- Strzelecka.
Rodzina Migielskich zajmowała się również wytwórstwem artykułów spożywczych, m.in. oranżady.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Podkarpackie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość