Bobrek - pałac

Posty: 644
Rejestracja: sobota 30 cze 2018, 15:29

Bobrek - pałac

Postautor: Gatoma » piątek 03 maja 2019, 08:17

W miejscowości Bobrek koło Chełmka w powiecie oświęcimskim, wśród chaszczy dawnego parku krajobrazowego można zobaczyć, na ogrodzonym i często pilnowanym terenie, pałac w remoncie. Pałac jest własnością znanego krakowskiego restauratora pochodzenia kurdyjskiego. Właściciel ma już zasługę w uratowaniu pięknego dworu w Tomaszowicach pod Krakowem, zarządza także znaną restauracją w krakowskich Przegorzałach. Niestety z remontem pałacu w Bobrku jakoś mu nie idzie :( . Od momentu zakupu zrujnowanej rezydencji trochę zrobiono, aby zabezpieczyć budynek. Przede wszystkim nakryto go nowym dachem.Od kilku lat prace w pałacu zostały jednak przerwane a obiekt ponownie niszczeje. O perypetiach remontowych tutaj. Zobaczymy jak potoczą się dalej losy posiadłości.

Teraz kilka słów o historii pałacu.

Na początku XIV wieku w Bobrku istniał zamek obronny, wzniesiony przez ród Strzałów. Przez kilka wieków zamek przechodził na własność wielu znaczących rodzin. Warownia została spalona w XVII wieku przez Szwedów i ponownie zniszczona w czasie walk konfederackich. Około 1680 roku klucz bobrecki przeszedł na własność rodziny Wielopolskich, ale nie stanowił centrum ich dóbr. Dopiero pod koniec XVIII wieku zdewastowanym majątkiem zajęli się; wdowa po Janie Wielopolskim Teresa oraz jej syn Ignacy Roch. Przystąpiono przede wszystkim do odbudowy zniszczonych zabudowań gospodarczych. Wzniesiono między innymi zachowany do dzisiaj spichlerz i murowany budynek czworaków. Odremontowano także częściowo zamek, przekształcając jedno z pomieszczeń w kaplicę. Córka Ignacego Rocha wniosła majątek w Bobrku do rodziny Potulickich. Małżonkowie, prawdopodobnie między 1822 a 1848 rokiem, wznieśli obecny pałac wykorzystując fundamenty wcześniejszego zamku.W czasie przebudowy zlikwidowano kaplicę a pałac otrzymał formę klasycystyczną. Powstała budowla murowana na planie prostokąta z ryzalitami, ozdobiona otwartymi galeriami kolumnowymi.

Po przejściu pałacu na własność kolejnej rodziny, tym razem Ogińskich, nastąpiła ponowna przebudowa obiektu. Miała ona miejsce na początku XX wieku a autorem projektu przebudowy został krakowski architekt Zygmunt Hendel. Architekt zaproponował rozwiązanie w duchu eklektyzmu i neobaroku. Od północy powstał półokrągły ryzalit z dwukondygnacyjnym salonem. W dachu umieszczono facjaty z neobarokowymi zwieńczeniami a klasycystyczne, otwarte galerie kolumnowe zamknięto przeszklonymi oknami.Obok pałacu powstała wówczas także murowana oficyna w stylu dworkowym z kolumnowym portykiem.

Tuż przed wybuchem I wojny światowej, nastąpiła kolejna zmiana właścicieli majątku. Zostali nimi Sapiehowie. Rodzina Sapiehów także planowała przebudowę pałacu, ale w realizacji tych planów przeszkodził wybuch II wojny światowej. Ostatni właściciele majątku opuścili go tuż przed najazdem Niemców, wywożąc cenniejsze wyposażenie za granicę.

W czasie okupacji mieścił się w pałacu posterunek żandarmerii a po wojnie w wywłaszczonym budynku znalazły siedzibę m.in. szkoła i przedszkole, co nie przeszkodziło w jego stopniowej dewastacji.

W 1979 roku w zdewastowanym pałacu wybuchł pożar, który znacznie uszkodził jego bryłę. Wówczas gmina zdecydowała o sprzedaży kompleksu osobie prywatnej, co nastąpiło kilka lat później.

Pałac pierwotnie otaczał rozległy park w stylu angielskim, z okazami starych dębów. Obecnie park jest zarośnięty i zdziczały.

Ciekawostką jest, zachowany na terenie parku, kamień upamiętniający jednego z koni Sapiehów o imieniu Ataman. Koń ten uratował życie brata ostatniego właściciela pałacu, Leona Sapiehę podczas wojny polsko-bolszewickiej. Kamień z wyrytym napisem umieszczono na miejscu, gdzie zwierzę padło ze starości. Niestety odnalezienie kamienia nie jest łatwe. Mnie się nie udało :(
Załączniki
Bobrek palac widok ogolny.JPG
Bobrek palac widok ogolny.JPG (222.75 KiB) Przejrzano 3161 razy
Bobrek palac panorama.JPG
Bobrek palac panorama.JPG (219.15 KiB) Przejrzano 3161 razy
Bobrek palac elewacja ogrodowa.JPG
Bobrek palac elewacja ogrodowa.JPG (254.14 KiB) Przejrzano 3161 razy
Bobrek palac galeria na pietrze.JPG
Bobrek palac galeria na pietrze.JPG (179.37 KiB) Przejrzano 3161 razy
Bobrek palac facjata.JPG
Bobrek palac facjata.JPG (202.54 KiB) Przejrzano 3161 razy
Bobrek palac  ryzalit.jpg
Bobrek palac ryzalit.jpg (206.77 KiB) Przejrzano 3161 razy
Bobrek palac i oficyna.JPG
Bobrek palac i oficyna.JPG (204 KiB) Przejrzano 3161 razy
Bobrek palac oficyna.JPG
Bobrek palac oficyna.JPG (244.84 KiB) Przejrzano 3161 razy
Bobrek palac park.JPG
Bobrek palac park.JPG (208.88 KiB) Przejrzano 3161 razy
Bobrek palac detal w parku.JPG
Bobrek palac detal w parku.JPG (212.97 KiB) Przejrzano 3161 razy

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości