Tarnów - pałac Sanguszków w Gumniskach

Posty: 644
Rejestracja: sobota 30 cze 2018, 15:29

Tarnów - pałac Sanguszków w Gumniskach

Postautor: Gatoma » niedziela 21 cze 2020, 10:11

W Gumniskach, obecnie wschodniej dzielnicy Tarnowa, znajduje się dawna rezydencja rodziny Sanguszków, należącej do polskiej arystokracji. Pałac zaczął wznosić Hieronim Sanguszko, od około 1799 roku, z przeznaczeniem na swoją siedzibę.

Początkowo był to jednopiętrowy tzw. "Pałac Letni" w stylu klasycystycznym, usytuowany na wzgórzu i otoczony symetrycznym ogrodem holenderskim. Obecnie jest to zachodnie skrzydło pałacu.

W 1834 roku Władysław Sanguszko rozbudował rezydencję. Wzniesiono dwupiętrowe skrzydło wschodnie i połączono je ze starszą częścią jednopiętrowym kolumnowo-filarowym łącznikiem z portykiem i tarasem.

Kolejna przebudowa miała miejsce około 1868 roku, gdy klasycystyczny pałac uzupełniono o neorenesansowe elementy oraz neogotycką kaplicę, dostawioną do skrzydła zachodniego.

Pod koniec XIX wieku przekomponowano także park tworząc założenie krajobrazowe w stylu angielskim. W latach 30-tych XX wieku od południa, u stóp tarasu stworzono ogród w stylu włoskim z fontanną oraz ustawiono między skrzydłami pałacu figurę Merkurego ( kopia rzeźby włoskiej z Florencji).

Ostatnim właścicielem pałacu i majątku przed wojną był Roman Sanguszko. W czasie wojny w obiekcie stacjonowały wojska niemieckie i mieszkała matka ostatniego właściciela.

Po wojnie i upaństwowieniu majątku w budynku pałacu mieściła się Tarnowska Szkoła Ogrodnicza a następnie Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych, który znajduje się tutaj do dzisiaj.

Obok pałacu zachowała się, między innymi, murowana oficyna z XVIII wieku w formie dworku z kolumnowym gankiem.

Sanguszkowie zasłynęli jako znakomici hodowcy koni arabskich. Jeden z ich ulubionych koni został podobno pochowany pod głazem obok kaplicy ;) .

Z ostatnim właścicielem majątku w Gumniskach, Romanem Sanguszko, wiąże się jeden z międzywojennych skandali towarzyskich. Arystokrata, zaliczany do najbogatszych ludzi w ówczesnej Polsce, był jedynym synem swoich rodziców a zarazem jedynym męskim przedstawicielem tego rodu w swoim pokoleniu. W związku z powyższym oczekiwano, że ożeni się odpowiednio do swojej pozycji. Ale tak się nie stało. W 1933 roku Roman Sanguszko związał się z mężatką, żoną inżyniera i matką małej córeczki. W 1937 roku pojął wybrankę za żonę, wbrew woli matki, która nigdy nie zaakceptowała tego związku. Niestety świeżo poślubiona żona magnata wkrótce po urodzeniu syna zmarła. Wnuk Romana Sanguszko, Paul ( mieszkający w Brazylii) to ostatni przedstawiciel tego rodu.
Załączniki
Gumniska palac widok ogolny.JPG
Gumniska palac widok ogolny.JPG (201.36 KiB) Przejrzano 3344 razy
Gumniska palac elewacja ogrodowa.JPG
Gumniska palac elewacja ogrodowa.JPG (185.92 KiB) Przejrzano 3344 razy
Gumniska palac portyk.JPG
Gumniska palac portyk.JPG (130.96 KiB) Przejrzano 3344 razy
Gumniska palac kolumna portyku.jpg
Gumniska palac kolumna portyku.jpg (106.99 KiB) Przejrzano 3344 razy
Gumniska palac balkon.JPG
Gumniska palac balkon.JPG (136.79 KiB) Przejrzano 3344 razy
Gumniska palac kaplica elewacja boczna.JPG
Gumniska palac kaplica elewacja boczna.JPG (230.81 KiB) Przejrzano 3344 razy
Gumniska palac Merkury.jpg
Gumniska palac Merkury.jpg (145.66 KiB) Przejrzano 3344 razy
Gumniska palac dawna fontanna.JPG
Gumniska palac dawna fontanna.JPG (221.01 KiB) Przejrzano 3344 razy
Gumniska palac okna skrzydla.JPG
Gumniska palac okna skrzydla.JPG (156.9 KiB) Przejrzano 3344 razy
Gumniska palac oficyna.JPG
Gumniska palac oficyna.JPG (246.66 KiB) Przejrzano 3344 razy

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość