Dąbrowa Górnicza - Sikorka, miejsce po młynie

Posty: 28199
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Dąbrowa Górnicza - Sikorka, miejsce po młynie

Postautor: Karolina Kot » czwartek 08 wrz 2016, 20:54

O tym, że w Sikorce, dawnej samodzielnej osadzie, dziś będącej jedną z peryferyjnych dzielnic Dąbrowy Górniczej, nad wodami Trzebyczki, istniał kiedyś wodny młyn, wiedziałam od dawna.
Wiedziałam także, że obiekt nie istnieje od co najmniej pół wieku. Znałam natomiast jego przybliżoną lokalizację - pomogły mi w tym stare mapy oraz zachowana do dziś nazwa ulicy Pomłynie.

Oczywiście pewnie nie wybrałabym się w tę okolicę nigdy, gdyby nie uparty Eworu.
Po przeprowadzeniu na miejscu wywiadu terenowego udało nam się wytypować relikty dawnej osady młyńskiej. Okazało się, że nieistniejący zakład zbożowy istniał w rejonie murowanego, parterowego domu z numerem Ptasia 22a, starego i zapewne pamiętającego istnienie młyna.
Na trawniku przed młynarskim domostwem czekała na nas miła niespodzianka, stanowiąca swoiste potwierdzenie prawidłowego wytypowania lokalizacji obiektu: ładnie zachowany górny kamień młyński, zwany fachowo biegunem, z dobrze czytelnym wgłębieniem na paprzycę.

Kiedy liście opadną, o ile los pozwoli, sprawdzimy jeszcze brzegi Trzebyczki w poszukiwaniu ewentualnych reliktów jazu lub innych śladów antropogenicznych modyfikacji koryta rzeki. Tak naprawdę rzadko się zdarza, by po obiektach młyńskich, istniejących jeszcze w XX wieku, nie został absolutnie żaden ślad.
W przypadku Sikorki zachował się co najmniej młyński kamień, czyli chyba najbardziej przekonywujący dowód na istnienie młyna.

Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2016 roku.
Sam młyn prawdopodobnie stał sobie gdzieś tutaj.
Załączniki
Ulica Pomłynie.JPG
Ulica Pomłynie.JPG (88.39 KiB) Przejrzano 5104 razy
Budynek mieszkalny (3).JPG
Budynek mieszkalny (3).JPG (67.64 KiB) Przejrzano 5104 razy
Budynek mieszkalny (2).JPG
Budynek mieszkalny (2).JPG (91.93 KiB) Przejrzano 5104 razy
Budynek mieszkalny (1).JPG
Budynek mieszkalny (1).JPG (76.18 KiB) Przejrzano 5104 razy
Kamień młyński.JPG
Kamień młyński.JPG (90.99 KiB) Przejrzano 5104 razy
Kamień młyński - biegun..jpg
Kamień młyński - biegun..jpg (109.21 KiB) Przejrzano 5104 razy
Pomłynie.JPG
Pomłynie.JPG (65.37 KiB) Przejrzano 5104 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2067
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - Sikorka, miejsce po młynie

Postautor: kusmanek » czwartek 08 wrz 2016, 23:05

Młyn w Sikorce na przedwojennej mapie:
sikorka_wig25.jpg
sikorka_wig25.jpg (233.45 KiB) Przejrzano 5092 razy

Doskonale widać też pewną intrygującą kapliczkę ;)
Born to make history


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości