Katowice - Dąbrówka Mała, dawny młyn

Posty: 28283
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Katowice - Dąbrówka Mała, dawny młyn

Postautor: Karolina Kot » wtorek 21 lut 2017, 19:35

W Dąbrówce Małej, niegdyś osobnej miejscowości, dziś wchodzącej w skład Katowic, znajduje się ulica o intrygującej nazwie Pod Młynem. Nadano ją na pamiątkę całego przysiółka, znajdującego się nad brzegiem Brynicy, którego dominującym elementem był działający w tym miejscu od wieków młyn wodny.
Zakład młynarski, zapewne drewniany, napędzany kołem wodnym, istniał tu już z całą pewnością na początku XVIII wieku i - jak podają źródła - był własnością niejakiej Katarzyny Młynarzanki. Pod koniec XIX wieku na miejscu pierwotnego obiektu wybudowano murowany z cegły, o wiele nowocześniejszy młyn wraz z przylegającym doń mieszkaniem młynarza.
Jest on bardzo dobrze czytelny na starych mapach.
Porównując lokalizację budowli z dzisiejszym układem ulicy doszliśmy wraz z Kusmankiem do wniosku, że młyn ten istnieje tak naprawdę do dziś, jest jednak przebudowany i od dawna nie pełni już swych pierwotnych funkcji.
Mijałam ten obiekt wielokrotnie, aż w końcu postanowiłam zaparkować obok Archimedesa i wykonać kilka zdjęć (luty 2017).

Lokalizacja
Załączniki
Dawny młyn (1).JPG
Dawny młyn (1).JPG (86.51 KiB) Przejrzano 4754 razy
Dawny młyn (2).JPG
Dawny młyn (2).JPG (98.79 KiB) Przejrzano 4754 razy
Dawny młyn (3).JPG
Dawny młyn (3).JPG (121.48 KiB) Przejrzano 4754 razy
Na mapie z końca XIX wieku.jpg
Źródło: ORSIP
Na mapie z końca XIX wieku.jpg (98.62 KiB) Przejrzano 4754 razy
Na mapie z okresu I Wojny Światowej.jpg
Źródło: ORSIP
Na mapie z okresu I Wojny Światowej.jpg (76.54 KiB) Przejrzano 4754 razy
Na mapie z połowy XX wieku.jpg
Źródło: ORSIP
Na mapie z połowy XX wieku.jpg (109.64 KiB) Przejrzano 4753 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości