Strona 1 z 1

Toszek - młyn elektryczny

: niedziela 24 lip 2016, 23:04
autor: Karolina Kot
W Toszku, na północny - wschód od rynku i zabudowań Starego Miasta, znajduje się ulica Młyńska, nazwana tak nie bez kozery.
Pod numerem siódmym znajdziemy tu opuszczony i niszczejący młyn zbożowy, wybudowany w pierwszej połowie XX wieku i napędzany elektrycznie.
Niestety, ten ciekawy i bardzo charakterystyczny budynek popada z roku na rok w coraz większą ruinę. Dziś we wnętrzu dawnego zakładu zbożowego zachowały się jedynie resztki urządzeń i pierwotnego wyposażenia.
Bardzo szkoda mi tego obiektu, dobrze zresztą widocznego z kilku miejsc w mieście, między innymi z parkingu samochodowego pod zamkiem. Mógłby stać się ciekawą atrakcją turystyczną.

Zdjęcia wykonałam w lipcu 2016 roku.
Lokalizacja

Re: Toszek - młyn

: piątek 03 lis 2017, 22:58
autor: Velder
Kilka fotek z czerwca 2017 roku.

Młyn z zewnątrz wygląda jeszcze całkiem nieźle, ale co innego z wnętrzem...
Widać, że wewnątrz buszowało już wiele osób, bo do środka znalazł nawet drogę wózek z Biedronki (a najbliższa jest kilometr dalej). Nie rozkradziono jeszcze wszystkiego, chyba tylko z powodu słabego stanu podłogi, której w wielu miejscach praktycznie nie ma. Z tego też powodu nie zwiedziłem też wyższych kondygnacji i wolałem fotografować tylko z poziomu wejścia.

Do młyna przylega też część mieszkalna, która posiada osobne wejście. Wnętrza są w znacznie lepszym stanie niż część młynowa, ale w środku w zasadzie nic nie ma. Na górze są tylko puste pomieszczenia, za to na dole jakieś rozkopane archiwum. Niestety nie miałem czasu na przejrzenie leżących papierów, wybaczcie.

Na początek część mieszkalna:

Re: Toszek - młyn

: piątek 03 lis 2017, 23:00
autor: Velder
A tutaj właściwy młyn:

Re: Toszek - młyn elektryczny

: wtorek 03 mar 2020, 01:39
autor: Velder
Pożar budynku dawnego młyna w Toszku. Prawdopodobnie został podpalony.

Spłonął budynek dawnego młyna w Toszku. Do pożaru doszło 23 października 2019 r. Straż pożarna uważa, że najprawdopodobniej było to podpalenie.

W środę, 23 października około godz. 11 straż pożarna odebrała zgłoszenie o pożarze budynku dawnego młyna w Toszku przy ul. Młyńskiej.

- Na miejsce rozdysponowanych zostało dziesięciu wozów straży pożarnej. Pożar gasiło trzydziestu strażaków - informuje bryg. Dariusz Mrówka z PSP w Gliwicach.

Ogień udało się całkowicie ugasić około godz. 14.30.

Straż pożarna informuje, że w pożarze nie było osób poszkodowanych. Spłonęło całe wnętrze dawnego młyna oraz dach.
Sam budynek dawnego młyna od lat był nieużytkiem. Spółka, której jest własnością, znajduje się w stanie upadłości.

Na miejscu znaleźli się przedstawiciele Urzędu Miasta Toszek oraz nadzoru budowlanego. Teraz służby komunalne będą musiały zabezpieczyć budynek.
- Najprawdopodobniej zostanie on przeznaczony do rozbiórki - dodaje bryg. Mrówka.

źródło: naszemiasto.pl